Koronawirus. Respiratory z drukarek 3D zagrożone? LinkedIn cenzuruje VentilAid
Polacy opracowali respiratory, które mają pomóc chorym na COVID-19. Przełomem okazało się to, że mogą być tworzone dzięki... drukarkom 3D. Szybkie w produkcji i niedrogie - takie mogą być respiratory VentilAid, jednak LinkedIn nieco utrudnił prace młodych Polaków.
- Z niedużej inicjatywy kilku osób VentilAid zmieniła się w wielonarodowe przedsięwzięcie, które wspierają setki osób. Docierają do nas maile z całego świata z podziękowaniami, słowami otuchy, często też prośbami. Miło nam się robi, gdy czytamy w liście od inżyniera z Brazylii, że nasze rozwiązanie stało się “światełkiem w tunelu” - mówił dla money.pl Bartosz Wilk z zespołu VentilAid zaledwie kilka tygodni temu.
Polacy opracowali projekt, który pozwoli na drukarkach 3D tworzyć proste aparaty wspomagające oddychanie. Będzie to ogromne wsparcie w walce z pandemią COVID-19 na całym świecie. Dla wielu zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 może to być ostatnia szansa na pomoc, biorąc pod uwagę małą dostępność sprzętów medycznych.
Zdaje się jednak, że projekt młodych Polaków nie wszystkim przypadł do gustu. LinkedIn oficjalnie zablokował całą akcję na serwisie i skasował wstecznie wpisy wszystkich członków zespołu VentilAid, o czym poinformowali oni na swoim profilu na Facebooku.
Twórcy proszą o wsparcie w promocji ich rozwiązania, biorąc pod uwagę, że utracili ważny kanał komunikacji. Zaznaczyli również, że nie znają przyczyny cenzury ze strony LinkedIn, ponieważ ich praca jest nadzorowana przez rząd. O dalszym rozwoju sytuacji oraz o szczegółach projektu będziemy was informować.
Zobacz też: Respirator z drukarki 3D. Polska broń do walki ze skutkami epidemii
Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.