Trwa ładowanie...
d4cv6k9

Koronawirus. Remdesivir jednak nie pomaga pacjentom z COVID-19? Nowe badania

Badania prowadzone na całym świecie przez WHO wykazały, że remdesivir jednak ma "niewielki lub żaden wpływ na śmiertelność" pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa i nie wydaje się również pomagać pacjentom w szybszym wyzdrowieniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Remdesivir jednak nie tak skuteczny w leczeniu COVID-19? Nowe badania WHO
Remdesivir jednak nie tak skuteczny w leczeniu COVID-19? Nowe badania WHO (PAP/EPA, Fot: PAP/EPA/Zsolt Czegledi, Zsolt Czegledi)
d4cv6k9

Do tej pory remdesivir był jedynym lekiem, który wydawał się pomagać pacjentom w ciężkich przypadkach COVID-19. W Polsce również był stosowny od dłuższego czasu. Niestety najnowsze badania, na które powołuje się CNN, wskazują, że może być o wiele mniej skuteczny, niż zakładano. Badania nie zostały jeszcze zrecenzowane, ale WHO udostępniło już wyniki.

W badaniu tym WHO dokonało przeglądu wyników pacjentów, u których stosowano remdesivir lub jeden z trzech innych leków, m.in. hydroksychlorochiny. Żaden z nich nie pomógł pacjentom żyć dłużej ani wcześniej wyjść ze szpitala, przyznało WHO. To badanie ma ostatecznie rozwiać wątpliwości, czy leki uważane dotychczas za skuteczne, faktycznie mogą pomóc w ciężkich przypadkach COVID-19.

- Każdy z badanych przez nas leków dawał rozczarowujące efekty - przyznało WHO w oświadczeniu. Kilka innych badań wykazało, że hydroksychlorochina, lek przeciwmalaryczny, nie przyniosła korzyści pacjentom z koronawirusem, podobnie jak kilka badań dotyczących połączenia leków HIV.

d4cv6k9

W badaniu wzięło udział ponad 11 000 pacjentów z koronawirusem z 30 krajów, a przeprowadzone zostało przez międzynarodowy zespół naukowców na zlecenie WHO. Wcześniejsze badania przeprowadzane m.in. w USA wykazały, że remdesivir skraca czas rekonwalescencji o około jedną trzecią u ciężko chorych, hospitalizowanych dorosłych pacjentów z COVID-19, ale niewiele pomaga osobom z łagodniejszymi przypadkami.

Zobacz też: Koronawirus wpędził nas w gigantyczny kryzys. I może rozpędzić jeszcze inny – dużo większy

- Pojawiające się dane wydają się niespójne z bardziej wiarygodnymi dowodami z wielu badań opublikowanych w recenzowanych czasopismach potwierdzających kliniczne korzyści remdesiviru - oświadczył dla CNN Gilead Sciences, producent leku, w którego skład wchodzi remdesivir. - Obawiamy się, że dane z tego otwartego globalnego badania nie przeszły rygorystycznych przeglądów niezbędny, aby umożliwić konstruktywną dyskusję naukową.

d4cv6k9

Naukowcy pod kierownictwem WHO twierdzą, że badania będą kontynuowane. Planują również testować "nowsze leki przeciwwirusowe, immunomodulatory i przeciwciała monoklonalne anty-SARS COV-2", by znaleźć najlepsze rozwiązanie, które pomoże pacjentom z COVID-19.

Co ciekawe, wnioski WHO stoją w sprzeczności z polskimi badaniami przeprowadzonymi w ramach projektu SARSTer. Jak wynika z ustaleń krajowych naukowców, Remdesivir zmniejsza śmiertelność wśród chorych o około 4 p.p. Sprawa nie jest więc jednoznaczna i zdecydowanie budzi sprzeczne emocje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4cv6k9

Podziel się opinią

Share
d4cv6k9
d4cv6k9
Więcej tematów