Koronawirus przyczyną wielu zgonów, ale statystyki innych chorób są znacznie gorsze

Koronawirus przyczyną wielu zgonów, ale statystyki innych chorób są znacznie gorsze
Źródło zdjęć: © East News | MAREK LASYK/REPORTER
Karolina Modzelewska

09.04.2020 13:52, aktual.: 10.04.2020 10:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Liczba zgonów wywołanych koronawirusem dochodzi do 90 tys. na całym świecie. Podczas gdy przerażamy się kolejnymi doniesieniami, zapominamy o tych, którzy giną z innych powodów. W wielu przypadkach statystyki są znacznie bardziej pesymistyczne.

Po sieci krąży obrazek przedstawiający dysproporcje pomiędzy zgonami wywołanymi różnymi przyczynami. Zamieszczone na nim informacje jasno wskazują, że to nie koronawirus zabił najwięcej osób od początku tego roku.

Obraz
© WP.PL

Różne przyczyny śmierci

Dane, które prezentuje w większości są prawidłowe, choć - naturalnie - statystyki te zmieniają się z minuty na minutę, czego dowodzą statystyki WHO czy CDC. Znajdują się tutaj informacje dotyczące śmierci matek podczas porodów, zgonów na skutek malarii, nowotworów, wypadków komunikacyjnych czy związanych z alkoholem i papierosami. Pokazane są też dane o liczbie aborcji, którą - zależnie od poglądów - część społeczeństwa traktuje jako śmierć człowieka, część zupełnie nie.

Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia oraz amerykańskich Centers for Disease Control and Prevention posłużyły do stworzenia specjalnego, internetowego narzędzia worldometer.com. Pokazuje ono aktualne dane dotyczące światowej populacji. Dzięki niemu można zobaczyć informacje nie tylko o zgonach, ale także liczbie narodzin, wydatkach na opiekę zdrowotną, wojskowość, edukację, zużytej ilości wody czy energii.

Narzędzie cieszy się dużą popularnością, a z publikowanych danych korzystają m.in.: Oxford University Press, BBC, NYT, Wiley, Pearson, IBM itp. Worldometer został uznany za jedną z najlepszych bezpłatnych stron referencyjnych przez American Library Association (ALA), najstarsze i największe stowarzyszenie biblioteczne na świecie.

Smutne statystyki

Dane z 9 kwietnia 2020 roku z godz. 13.30 wskazują, że koronawirus to nie jedyna i nie najgroźniejsza przyczyna zgonów na świecie. Statystyki zaprezentowane na worldometer.com wyglądają następująco:

 • Zgony z powodu koronawirusa – 89 416
 • Zgony z powodu chorób zakaźnych – 3 539 280
 • Zgony z powodu sezonowej grypy – 132 583
 • Zgony matek podczas porodów – 84 269
 • Aborcje wykonane w tym roku – 11 589 015
 • Zgony z powodu HIV/AIDS – 458 324
 • Zgony wywołane nowotworami – 2 239 172
 • Zgony z powodu malarii – 267 429
 • Zgony związane z paleniem papierosów – 1 362 953
 • Zgony związane piciem alkoholu – 681 907
 • Samobójstwa – 292 369
 • Liczba ofiar wypadków samochodowych – 368 043

W momencie publikacji artykułu łączna liczba zgonów dzisiaj wyniosła 91 732. Należy jednak podkreślić, że dane prezentowane przez worldometer.com zmieniały się błyskawicznie.

Dane jasno pokazują, że koronawirus, choć zmusza nas do izolacji, jest daleki od bycia najgroźniejszym powodem śmierci. Warto o tym pamiętać i dbać nie tylko o unikanie kontaktu czy noszenie maseczki, ale też całościowo o swoje zdrowie. Także to psychiczne.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)