Koronawirus powoduje poważne objawy neurologiczne. Nowe badanie ujawnia ogromną skalę zjawiska

Koronawirus powoduje poważne objawy neurologiczne. Nowe badanie ujawnia ogromną skalę zjawiska

Koronawirus powoduje poważne objawy neurologiczne. Nowe badanie ujawnia ogromną skalę zjawiska
Źródło zdjęć: © PAP
16.06.2020 12:56, aktualizacja: 17.06.2020 09:44

Najnowsze badania potwierdzają, że około połowy hospitalizowanych pacjentów leczących się na COVID-19 doświadcza objawów neurologicznych, takich jak zawroty głowy, trudności z koncentracją czy udarów.

Jak wynika z danych opublikowanych w Annals of Neurology, o wiele więcej pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 doświadcza poważnych objawów neurologicznych, niż początkowo zakładano.

Z analizy wynika, że COVID-19 nie atakuje jedynie układu oddechowego i stanowi "globalne zagrożenie dla całego układu nerwowego" w tym mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów - zauważają autorzy badania.

- Ważne jest, aby ogół społeczeństwa i lekarze zdawali sobie z tego sprawę - zauważa główny autor badań Igor Koralnik, profesor neurologii w Northwestern University Feinberg School of Medicine. - Infekcja SARS-CoV-2 może początkowo objawiać się problemami neurologicznymi, zanim pojawi się jakakolwiek gorączka, kaszel lub problemy z oddychaniem.

Do podobnych wniosków doszli również polscy badacze, którzy ustalili, że wiele osób łagodnie przechodzących COVID-19 skarży się na zaburzenia smaku i węchu. Inne objawy, jakie wskazują autorzy badania opublikowanego w Annals of Neurology, to: ból głowy, zmniejszona czujność i ból mięśni.

Zdaniem naukowców, koronawirus przedostając się do płuc, negatywnie wpływa na ilość tlenu dostarczaną do serca i mózgu, stąd duże prawdopodobieństwo wystąpienia objawów neurologicznych. To z kolei może przyczynić się do udaru mózgu u niektórych pacjentów z COVID-19.

Wirus może również zainfekować mózg bezpośrednio, twierdzą autorzy badania, a reakcja układu odpornościowego na niego może powodować stan zapalny, który uszkadza mózg i nerwy. Jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć więcej o tym, czy i jak długo utrzymują się konsekwencje neurologiczne. Badacze będą prowadzić dalsze analizy, śledząc stan zdrowia osób, które zwalczyły COVID-19.

Lekarze z całego świata donoszą również o innych krótko- i długoterminowych powikłaniach po COVID-19. Wielu z nich wskazuje m.in. na majaczenie, halucynacje, dezorientację i inne zaburzenia poznawcze. Te jednak zostały zaobserwowane jedynie u najciężej chorych pacjentów.

I chociaż wiele poważnych chorób może przyczynić się do wystąpienia problemów poznawczych i innych powikłań neurologicznych, to zdaniem ekspertów COVID-19 powoduje wyjątkowo wiele tego typu przypadków. Duży wpływ na stan psychiczny pacjentów ma również niemożliwość przebywania wśród bliskich w trakcie leczenia oraz niemal całkowita izolacja.

Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie, uzyskasz, zapisując się na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)