Koronawirus powoduje poważne objawy neurologiczne. Nowe badanie ujawnia ogromną skalę zjawiska

Najnowsze badania potwierdzają, że około połowy hospitalizowanych pacjentów leczących się na COVID-19 doświadcza objawów neurologicznych, takich jak zawroty głowy, trudności z koncentracją czy udarów.

Koronawirus powoduje poważne objawy neurologiczne. Nowe badanie ujawnia ogromną skalę zjawiska
Źródło zdjęć: © PAP

16.06.2020 | aktual.: 17.06.2020 09:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak wynika z danych opublikowanych w Annals of Neurology, o wiele więcej pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 doświadcza poważnych objawów neurologicznych, niż początkowo zakładano.

Z analizy wynika, że COVID-19 nie atakuje jedynie układu oddechowego i stanowi "globalne zagrożenie dla całego układu nerwowego" w tym mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów - zauważają autorzy badania.

- Ważne jest, aby ogół społeczeństwa i lekarze zdawali sobie z tego sprawę - zauważa główny autor badań Igor Koralnik, profesor neurologii w Northwestern University Feinberg School of Medicine. - Infekcja SARS-CoV-2 może początkowo objawiać się problemami neurologicznymi, zanim pojawi się jakakolwiek gorączka, kaszel lub problemy z oddychaniem.

Do podobnych wniosków doszli również polscy badacze, którzy ustalili, że wiele osób łagodnie przechodzących COVID-19 skarży się na zaburzenia smaku i węchu. Inne objawy, jakie wskazują autorzy badania opublikowanego w Annals of Neurology, to: ból głowy, zmniejszona czujność i ból mięśni.

Zdaniem naukowców, koronawirus przedostając się do płuc, negatywnie wpływa na ilość tlenu dostarczaną do serca i mózgu, stąd duże prawdopodobieństwo wystąpienia objawów neurologicznych. To z kolei może przyczynić się do udaru mózgu u niektórych pacjentów z COVID-19.

Wirus może również zainfekować mózg bezpośrednio, twierdzą autorzy badania, a reakcja układu odpornościowego na niego może powodować stan zapalny, który uszkadza mózg i nerwy. Jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć więcej o tym, czy i jak długo utrzymują się konsekwencje neurologiczne. Badacze będą prowadzić dalsze analizy, śledząc stan zdrowia osób, które zwalczyły COVID-19.

Lekarze z całego świata donoszą również o innych krótko- i długoterminowych powikłaniach po COVID-19. Wielu z nich wskazuje m.in. na majaczenie, halucynacje, dezorientację i inne zaburzenia poznawcze. Te jednak zostały zaobserwowane jedynie u najciężej chorych pacjentów.

I chociaż wiele poważnych chorób może przyczynić się do wystąpienia problemów poznawczych i innych powikłań neurologicznych, to zdaniem ekspertów COVID-19 powoduje wyjątkowo wiele tego typu przypadków. Duży wpływ na stan psychiczny pacjentów ma również niemożliwość przebywania wśród bliskich w trakcie leczenia oraz niemal całkowita izolacja.

Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie, uzyskasz, zapisując się na nasz specjalny newsletter.

wiadomościkoronawirusCovid-19
Komentarze (72)