Koronawirus objawy. Połowa osób może nie wiedzieć, że jest chora

Koronawirus objawy. Połowa osób może nie wiedzieć, że jest chora

Koronawirus objawy. Połowa osób może nie wiedzieć, że jest chora
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Matusewicz/East News
Karolina Modzelewska
23.03.2020 14:24, aktualizacja: 07.04.2020 12:21

Naukowcy apelują, aby zwiększyć ilość testów wykonywanych na obecność COVID-19. Badania przeprowadzone na Islandii dowiodły, że połowa osób zarażonych koronawirusem nie miała żadnych objawów. Wysoka liczba bezobjawowych przypadków może utrudniać wysiłki na rzecz zatrzymania transmisji choroby wśród społeczeństwa.

Jak donosi Bloomberg, Islandia przebadała wyższy odsetek zamieszkującej ją ludności na obecność COVID-19 niż jakikolwiek inny kraj. Uzyskane wyniki pozwoliły zaobserwować, że około połowa osób zakażonych koronawirusem nie miała żadnych, typowych dla COVID-19 objawów.

Koronawirus objawy

Przypomnijmy, według WHO do objawów COVID-19 można zaliczyć: gorączkę, ból gardła, katar, kaszel, trudności z oddychaniem. Niektórzy pacjenci cierpią również na biegunkę i przekrwienie błony śluzowej nosa. Zazwyczaj objawy nasilają się stopniowo.

Zdaniem głównego epidemiologa Islandii dr Thorolfura Gudnasona, wyniki testów na Islandii mogą potwierdzać efekty badań przeprowadzonych przez chińskich naukowców. Ich obserwacje pozwoliły stwierdzić, że 1/3 zakażonych koronawirusem nie ma żadnych objawów lub wykazuje je z dużym opóźnieniem.

Koronawirus: Brak objawów COVID-19

Duża liczba bezobjawowych zakażeń może być poważnym wyzwaniem w walce z rozprzestrzenianiem się choroby. Wiele państw przeprowadza testy dopiero wśród osób, które skarżą się na poważne dolegliwości. A jak wynika z raportu opracowanego przy współpracy Chin i WHO, takie infekcje są "stosunkowo rzadkie" i nie wydają się być głównym czynnikiem napędzającym transmisję COVID-19.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)