Koronawirus. Novavax może dostarczyć nowe szczepionki do UE przed końcem roku

Koronawirus. Novavax może dostarczyć nowe szczepionki do UE przed końcem roku

Szczepionka na koronawirusa
Szczepionka na koronawirusa
Źródło zdjęć: © Pexels
04.05.2021 09:24

Jak donosi agencja Reuters, Novavax planuje zacząć dostarczać szczepionki do UE pod koniec 2021 r. Najprawdopodobniej porozumienie w tej sprawie zostanie podpisane jeszcze w tym tygodniu.

Zgodnie z informacjami Reutersa, Novavax planuje rozpocząć dostarczanie swojej szczepionki na COVID-19 do Unii Europejskiej do końca tego roku. Dostawa ma obejmować 200 mln szczepionek, które mają chronić również przed nowymi wariantami koronawirusa. 

Powołując się na urzędnika UE, który chciał pozostać anonimowy, Reuters wskazuje, że pierwsze dostawy niewielkich ilości szczepionek mają trafić do krajów Unii przed końcem roku, ale większość zostanie dostarczona na początku 2022 roku. Novavax powiedział, że jego negocjacje z UE są kontynuowane i odmówił komentarza dla agencji. 

Ostateczne decyzje dotyczące zakupu nowych szczepionek są jednak zależne od badań prowadzonych od lutego przez Europejską Agencję Leków (EMA). Szczepionka Novavax nie została jeszcze zatwierdzona nigdzie na świecie, a EMA nie podała szczegółów, kiedy można spodziewać się wyników badań.

Komisja Europejska wielokrotnie przekonywała, że zapewniła wystarczające ilości szczepionek, by zaszczepić 70 proc. dorosłej populacji do końca lipca br. Przy takim odsetku można mówić o kontrolowaniu wirusa do tego stopnia, by zakończyć pandemię. 

W związku z tym UE podpisała już umowę z firmą Pfizer-BioNTech na dostawę do 1,8 mld dawek ich szczepionki w 2022 i 2023 roku. Według Reutersa szczepionka Novanax będzie stanowić "alternatywę lub uzupełnienie" dla tej produkowanej przez firmę Pfizer, chociaż będą dostępne w o wiele mniejszej liczbie. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)