Koronawirus nie będzie leczony u najsłabszych. W Belgii podjęto decyzję

Koronawirus nie będzie leczony u najsłabszych. W Belgii podjęto decyzję

Koronawirus nie będzie leczony u najsłabszych. W Belgii podjęto decyzję
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
25.03.2020 12:31, aktualizacja: 25.03.2020 17:16

Koronawirus największe zagrożenie stanowi dla osób starszych i schorowanych. W Belgii podjęto decyzję, że hospitalizowani będą jedynie ci pacjenci, u których prognozuje się szanse na przeżycie. W związku z tym, najsłabsi rezydenci domów opieki nie trafią do szpitali.

Według rozporządzenia belgijskiego Towarzystwa Gerontologii i Geriatrii najsłabsi rezydenci przebywający w tamtejszych domach opieki nie będą hospitalizowani, jeżeli w ich organizmie wykryta zostanie obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Takie działanie ma uchronić szpitale przed przeludnieniem w czasie oczekiwania na szczyt kryzysu pandemii. Belgijskie placówki przewidują w najbliższym czasie gwałtowny wzrost liczby pacjentów wymagających intensywnej opieki medycznej.

Dyrektywa będzie dotyczyć osób najbardziej osłabionych, u których nie stwierdza się najmniejszych szans na przeżycie w przypadku zachorowania na COVID-19. - W szpitalach nie możemy dla nich zrobić nic więcej, oprócz zapewnienia dobrej opieki paliatywnej, z której mogą korzystać również w domach opieki. Przeniesienie ich do szpitala, żeby tam umarli, byłoby nieludzkie - twierdzi profesor Nele Van Den Noortgate ze Szpitala Uniwersyteckiego w Gandawie.

- Są to pacjenci, w przypadku których leczenie może przedłużyć życie, jednak istnieją niewielkie szanse, że dzięki niemu powrócą do zdrowia - dodaje.

Profesor zaznacza, że najnowsze rozporządzenie jest zgodne z belgijskim prawem. - Dobra opieka oznacza również odwagę uświadomienia sobie, że ludzie przechodzą przez życie od urodzenia do śmierci, a także zapewnienie, że proces ten nie będzie się niepotrzebnie rozciągał - komentuje.

Belgowie są zdania, że zatrzymywanie zainfekowanych rezydentów w domach opieki jest bezpiecznym rozwiązaniem dla tamtejszej służby zdrowia. Oprócz uniknięcia przeciążenia szpitali, nowe wytyczne zmniejszą także ryzyko zachorowania wśród lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.

W Belgii wskutek choroby COVID-19 zmarły jak dotąd 122 osoby. Zarażonych jest tam 3 686 pacjentów. 461 osób zostało wyleczonych.

Chcesz wiedzieć więcej na temat koronawirusa? Zapisz się na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1313)