Koronawirus może się reaktywować u wyleczonych pacjentów. Ostrzegają eksperci z Korei

Według koreańskich Centers for Disease Control and Prevention u pacjentów wyleczonych z COVID-19 koronawirus może się ponownie reaktywować. CDC planuje kolejne badania, które pozwolą ustalić, co jest tego przyczyną.

Koronawirus może się reaktywować u wyleczonych pacjentów. Ostrzegają eksperci z Korei
Źródło zdjęć: © East News | Xinhua News/East News
Karolina Modzelewska

Koreańskie CDC poinformowało, że około 51 pacjentów, którzy zostali wyleczeni z COVID-19 w Korei Południowej, uzyskało dodatni wynik na obecność koronawirusa w trakcie powtórnych testów. Jak informuje Bloomberg, Jeong Eun-kyeong, dyrektor generalny koreańskiego CDC uważa, że osoby te nie zaraziły się ponownie, a doszło u nich do reaktywacji koronawirusa.

Ponowne zakażenia COVID-19

- Było wiele przypadków, kiedy wynik testu pacjenta podczas leczenia jednego dnia był negatywny, a drugiego – pozytywny – zaznaczył Jeong Eun-kyeong. Dodał, że CDC planuje przeprowadzenie dalszych badań, aby zweryfikować przyczyny ponownego zachorowania na COVID-19.

O całkowitym wyleczeniu z COVID-19 mówi się wówczas, gdy dwa testy przeprowadzone w odstępie 24 godzin pokazują negatywny wynik na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk.

Epidemia koronawirusa w Korei Południowej

Korea Południowa to jedno z pierwszych państw, które mierzyło się z epidemią koronawirusa na dużą skalę. Pomimo wysokiej liczby zachorowań, których szczyt przypadł na 29 lutego (1 189 nowych przypadków), odnotowano zaledwie 200 zgonów.

Za czynniki, które pozwoliły Korei powstrzymać epidemię koronawirusa bez konieczności wprowadzania drastycznych ograniczeń, uznaje się rozbudowany program przeprowadzania testów oraz zaawansowane podejście technologiczne do śledzenia zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Obawy przed reaktywacją wirusa występują również w Chinach, zwłaszcza że coraz częściej pojawiają się nieoficjalne doniesienia o ponownych zakażeniach czy nawet zgonach z powodu COVID-19 – u osób, które zostały uznane za wyleczone. Na razie nie wiadomo, co może być przyczyną ponownych zachorowań, ale część ekspertów uważa, że winne mogą być niespójności w wykonywanych testach.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (142)