Koronawirus: mapa pokazuje już prawie 10 tys. zarażonych. Jak się przenosi wirus z Chin?

Koronawirus: mapa pokazuje już prawie 10 tys. zarażonych. Jak się przenosi wirus z Chin?
Źródło zdjęć: © WP.PL

31.01.2020 14:49, aktual.: 03.02.2020 11:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus rozprzestrzenia się dosyć szybko a lista zarażonych zbliża się do prawie 10 tys. potwierdzonych przypadków. Na szczęście rośnie też liczba osób, którym udało się pokonać wirusa z Wuhan.

Na całym świecie odnotowuje się kolejne przypadki zakażenia koronawirusem z Chin. Niestety wraz z rosnącym zagrożeniem rośnie też liczba fałszywych informacji na temat wirusa. Walkę z nieprawdziwymi newsami prowadzą nawet media społecznościowe.

Jednak mapa koronawirusa opracowana przez specjalistów jest jak na razie jednym z najbardziej wiarygodnych źródeł. Znajdziemy na niej tylko potwierdzone przypadki zarażenia wirusem z Chin i niestety dane nie wyglądają optymistycznie. 31 stycznia mapa wskazywała ponad 9700 zarażonych na całym świecie.

Obraz
© WP.PL

Pojawiają się również kolejne przypadki zakażenia w Europie - koronawirusa potwierdzono u obywateli Niemiec, Francji, Finlandii oraz Włoch. Szybki wzrost liczby zarażonych spowodował, że wzrosła też liczba zgonów, która w chwili pisania tego artykułu wyniosła 213 osób.

Koronawirus - jak się przenosi?

Ze wstępnych ustaleń udało się dowieść, że źródłem koronawirusa w Wuhan był najprawdopodobniej targ rybny, na którym handlowano też żywymi zwierzętami. Pomiędzy ludźmi przenosi się drogą kropelkową, czyli np. przez kaszel, kichanie czy kontakt fizyczny z zakażonym. Przypominamy, że jak na razie lekarze nie opracowali jeszcze leku na ten szczep wirusa, ale chorym pomagają leki na HIV.

Na szczęście mimo rosnącej liczby zachorować, jest też coraz więcej osób, którym udało się zwalczyć wirusa z Wuhan. Specjaliście zalecają ostrożność i działania prewencyjne, zwłaszcza jeśli planujemy podróż do Chin. Przypominają jednak również o innym zagrożeniu - wirusie grypy, która w Polsce już zebrała pierwsze żniwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)