Koronawirus. Hackerspace'y w Warszawie i Krakowie produkują przyłbice dla medyków. Proszą o dodatkowe wsparcie

Koronawirus. Hackerspace'y w Warszawie i Krakowie produkują przyłbice dla medyków. Proszą o dodatkowe wsparcie

Koronawirus. Hackerspace'y w Warszawie i Krakowie produkują przyłbice dla medyków. Proszą o dodatkowe wsparcie
Źródło zdjęć: © facebook.com/hackerspacepl
31.03.2020 19:14, aktualizacja: 31.03.2020 20:22

Warszawski Hackerspace uruchomił linię produkcyjną przyłbic ochronnych, których brakuje z powodu epidemii koronawirusa. W 7 dni udało im się wyprodukować aż 1308 sztuk. Przyłbice otrzymają za darmo placówki medyczne. Podobną inicjatywę rozpoczął też Hackerspace w Krakowie.

Przyłbice produkowane przez Warszawski Hackerspace są wykonane z wyciętej folii PET oraz gumek recepturek. Folia jest wycinana przy użyciu plotera laserowego, czyli maszyny wykorzystywanej przy cięciu i grawerowaniu sztucznych tworzyw.

Przyłbice nie posiadają atestów, dlatego nie mają gwarancji sterylności, a po ich każdym użyciu należy je zdezynfekować, np. co najmniej 70 proc. alkoholem. Używa się ich więc na własną odpowiedzialność.

Dodatkowo Warszawski Hackerspace projekt modelu swoich przyłbic udostępnił za darmo na licencji CC-BY-NC 4.0. – to znaczy, że można go udostępniać, używać i modyfikować, ale nie do celów komercyjnych i z zachowaniem informacji o autorstwie.

Działanie stowarzyszenia można wesprzeć, wpłacając darowiznę. Dane do przelewu można znaleźć tutaj. Organizacja nadal poszukuje także większej ilości materiałów. W tym momencie poszukują folii PET lub PETG (0.5 mm, szerokość wielokrotności 30 cm).

Hackerspace Kraków dołącza się do akcji

Do akcji dołączył się także Hackerspace z Krakowa, który zdążył wyprodukować już 300 sztuk przyłbic i z obecnie posiadanych materiałów będzie w stanie wykonać ich w sumie ok. 3 tys.

– Nadal potrzebujemy większą ilość materiałów, dlatego cały czas trwa zbiórka pieniędzy w celu ich zakupu – mówi Wiktor Przybylski z Hackerspace Kraków.

Pomysł produkcji przyłbic pojawił się w krakowskiej fundacji już jakiś czas temu, ale czekano na odpowiedni projekt, który zapewniłby wystarczającą szybkość produkcji. Wcześniej publikowane modele korzystały z druku 3d, który nie jest w tym przypadku wystarczająco sprawny.

– Dlatego, kiedy pojawił się projekt Warszawskiego Hackerspace, dogadaliśmy się z nimi i rozpoczęliśmy poszukiwania podwykonawców – mówi Przybylski.

Pierwsze przyłbice z Hackerspace'u w Krakowie mają trafić do lekarzy już w najbliższych dniach. Jeśli chcecie wesprzeć działania fundacji, to wszystkie potrzebne informacje znajdziecie tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)