Koronawirus groźniejszy dla mężczyzn? Eksperci wyjaśniają

Koronawirus groźniejszy dla mężczyzn? Eksperci wyjaśniają

Koronawirus groźniejszy dla mężczyzn? Eksperci wyjaśniają
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
13.03.2020 14:19, aktualizacja: 07.04.2020 12:08

Koronawirus jest bardziej niebezpieczny dla mężczyzn niż kobiet? Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CCDC). Zdaniem ekspertów wynika to przede wszystkim z różnic w stylu życia.

Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CCDC) z pomocą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opublikowało dane statystyczne dotyczące wszystkich 55 924 przypadków zarażenia koronawirusem (uwzględniając w tym 2114 zgonów), które miały miejsce na terenie Chin kontynentalnych do 20 lutego 2020 roku. To jak do tej pory najbardziej precyzyjne badanie, uwzględniające płeć i wiek osób dotkniętych COVID-19.

Jak wynika z przeprowadzonych analiz, odsetek przypadków śmiertelnych w Chinach był większy w początkowej fazie rozwoju epidemii. Z czasem, dzięki wzrostowi standardów opieki medycznej wskaźnik zaczął maleć. Do 20 lutego walkę z chorobą wygrało 18 264 pacjentów, co stanowi prawie 1/4 wszystkich zarejestrowanych zarażeń.

CCDC informuje, że ponad 80 procent osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 przechodzi okres choroby bez większych problemów. Stan 13,4 procent pacjentów określa się jako ciężki, natomiast 4,7 procent jako krytyczny. Odsetek śmiertelności w łącznej liczbie zachorowań wyniósł 2,3%, a w przypadkach krytycznych aż 49%.

Podobnie jak w przypadku grypy, na największe niebezpieczeństwo związane z zakażeniem nowym koronawiurem narażone są osoby starsze. Poniżej prezentujemy statystyki CCDC odnoszące się do liczby zgonów w danej grupie wiekowej:

  • od 30 do 39 lat - 0,4 %
  • od 60 do 69 lat - 3,6 %
  • od 70 do 79 lat - 8 %
  • powyżej 80 lat - 14,8 %

Zdaniem naukowców duże znaczenie odgrywały u pacjentów choroby współistniejące. Wśród osób, które nie zgłosiły żadnej innej przypadłości odsetek zgonów wyniósł 0,9 procent. U zarażonych cierpiących na różnego rodzaju schorzenia współczynnik śmiertelności diametralnie wzrósł. Przy nowotworach wynosił on 5,6%, przy nadciśnieniu 6%, przy przewlekłych chorobach układu oddechowego 6,3%, przy cukrzycy 7,3%, a przy chorobie sercowo-naczyniowej aż 10,5%.

Wirus groźniejszy dla mężczyzn

W badaniach niezwykle wyraźna jest także różnica dotycząca płci. Okazuje się, że liczba zgonów mężczyzn jest znacznie większa niż kobiet. Wśród ujętych przez CCDC przypadków zmarło 1,7 procent kobiet i 2,8 procent mężczyzn. Z kolei z danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że wskutek zarażenia wirusem spośród wszystkich ujętych w zestawieniu zmarło 2,8 procent kobiet i 4,7 procent mężczyzn.

Choć nie ma jasno sprecyzowanej odpowiedzi, jakie czynniki wpływają na większą śmiertelność wśród mężczyzn, eksperci z BBC twierdzą, że wynika to głównie z różnic w stylu życia. Jako przykład podają korzystanie z artykułów tytoniowych. Według szacunków, w Chinach papierosy pali aż 52% mężczyzn i tylko 3% kobiet.

Paul Hunter, naukowiec z Uniwersytetu Anglii Wschodniej w Norwich zwrócił uwagę na różnice w pracy układów odpornościowych u kobiet i mężczyzn. - Kobiety częściej cierpią na choroby autoimmunologiczne i są przekonujące dowody, że lepiej od mężczyzn reagują na szczepionki przeciw grypie - tłumaczy ekspert.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)