Koronawirus. Ekspert: uratuje nas tylko szczepionka. Inaczej tego nie zahamujemy

Koronawirus. Ekspert: uratuje nas tylko szczepionka. Inaczej tego nie zahamujemy

Koronawirus. Szczepionka na grypę chroni przed COVID-19?
Koronawirus. Szczepionka na grypę chroni przed COVID-19?
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Michałowski
15.09.2020 20:57

– Epidemii koronawirusa nie zahamujemy bez wysokich kosztów i jeśli nie będzie szczepionki – powiedział Nauce w Polsce PAP ekspert prof. Bolesław Samoliński z WUM. Jego zdaniem bez wytworzenia odporności zbiorowej za pomocą szczepień dojdzie do "dramatów".

Jak podkreślił prof. Samoliński, dzisiaj jedynie kilka procent ludzkości uodporniło się na koronawirusa, a jeśli mielibyśmy czekać na to, żeby pozostałe dziewięćdziesiąt parę procent społeczeństwa nabyło ją po przechorowaniu, a nie poprzez szczepienia, to efektem byłaby śmierć dziesiątek milionów osób.

Szczepienie na grypę dobrym wyborem

Samoliński uważa także, że jako "tempo pracy nad szczepionką na COVID-19 jest zawrotne", to możemy się jej spodziewać "najwcześniej na wiosnę". Ekspert podkreślił, że szczepionka nie tylko musi być skuteczna, ale i bezpieczna, i dopiero przy pewności tego bezpieczeństwa będzie ją można aplikować. 

Jak zaznaczył, jedynie Rosja dopuściła do obrotu szczepionkę, jeszcze przed zakończeniem trzeciej fazy badań klinicznych, ale nie ma nadal informacji co do jej skuteczności. 

Samoliński zaleca również szczepienia przeciw grypie.

– W czasie, kiedy nakładają się różne infekcje trudniej o prawidłowe rozpoznanie choroby i podjęcie leczenia. Dlatego tak ważne jest, żeby zachorowań na grypę było jak najmniej – powiedział Nauce w Polce PAP. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (249)