Koronawirus: Badania na chomikach pozwoliły ocenić skuteczność noszenia masek

Koronawirus: Badania na chomikach pozwoliły ocenić skuteczność noszenia masek

Koronawirus: Badania na chomikach pozwoliły ocenić skuteczność noszenia masek
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska
19.05.2020 11:26

Badania przeprowadzone przez University of Hong Kong są jednymi z pierwszych, które w szczegółowy sposób weryfikują, czy maski mogą powstrzymać objawowych i bezobjawowych nosicieli COVID-19 przed zarażeniem innych.

Naukowcy z Hongkongu odkryli, że transmisję koronawirusa można zmniejszyć o ponad 60 proc. dzięki stosowaniu masek chirurgicznych. Ich ustalenia opierają się na wynikach badań przeprowadzonych na chomikach, które opisano na łamach Medicial Xpress.

Badania na chomikach

Zespół kierowany przez profesora Yuena Kwoka-yunga, jednego z najlepszych na świecie ekspertów w dziedzinie koronawirusa, umieścił sztucznie zakażone chorobą chomiki obok zdrowych zwierząt. Pomiędzy dwiema klatkami zamontowano maski chirurgiczne, a nawiewy ustawiono tak, aby powietrze przepływało od zakażonych zwierząt do zdrowych.

Obserwacje pozwoliły ekspertom ustalić, że bezdotykowa transmisja wirusa może zostać zmniejszona o ponad 60 proc., gdy zostaną użyte maski. Kiedy naukowcy zrezygnowali z ich wykorzystania, w ciągu tygodnia doszło do zainfekowania dwóch trzecich zdrowych chomików.

Transmisja koronawirusa zmniejszyła się o ponad 15 proc., gdy maski zostały umieszczone na klatce zarażonych zwierząt i o około 35 proc. po umieszczeniu ich na klatce ze zdrowymi zwierzętami.

Ważne doświadczenie z epidemii SARS

Kwok-yung, główny autor badania, uważa, że badania dowodzą, dlaczego powszechne noszenie maseczek jest tak istotne. Zwłaszcza, że część osób przechodzi infekcję COVID-19 bezobjawowo.

Naukowiec był jednym z mikrobiologów, którzy odkryli wirusa SARS – poprzednika obecnego koronawirusa. SARS pojawił się w 2003 roku i zabił około 300 osób w Hongkongu. Doświadczenie zdobyte w trakcie tej epidemii skłoniło Kwoka-yunga do mówienia o konieczności noszenia masek już na początku pandemii SARS-CoV-2.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)