Koronawirus a lateksowe rękawiczki. Eksperci mówią, czy są skuteczne w walce z COVID-19

Koronawirus a lateksowe rękawiczki. Eksperci mówią, czy są skuteczne w walce z COVID-19

Koronawirus a lateksowe rękawiczki. Eksperci mówią, czy są skuteczne w walce z COVID-19
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
13.03.2020 10:54, aktualizacja: 07.04.2020 12:08

Koronawirus rozprzestrzenia się w niebotycznym tempie. W związku z niepokojącą sytuacją coraz więcej ludzi zaopatruje się już nie tylko w maseczki ochronne, ale także lateksowe rękawiczki. Myślą, że akcesoria uchronią ich przed COVID-19. Lekarze są innego zdania.

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. Według najnowszych danych, z chorobą COVID-19 walczy obecnie prawie 130 tysięcy pacjentów w szpitalach na wszystkich kontynentach. Niepokojąca sytuacja spowodowała, że w większości krajów ludzie masowo szturmują sklepy zaopatrując się w artykuły spożywcze, kosmetyczne oraz chemii gospodarczej.

W związku z obawą przed zarażeniem się wirusem SARS-CoV-2, sporo osób decyduje się na zakup maseczek ochronnych, a także lateksowych rękawiczek. Jak donoszą media zza oceanu, na ulicach Stanów Zjednoczonych można zaobserwować coraz więcej ludzi wyposażonych w tego rodzaju sprzęt. Jego właściciele są przekonani, że takie zachowanie w zdecydowanym stopniu zmniejszy ich ryzyko na zakażenie się koronawirusem. A jak to wygląda w rzeczywistości?

Lekarze zapewniają, że podobnie jak w przypadku maseczek, zakładanie jednorazowych rękawiczek nie jest zalecane do codziennego użytku. Specjaliści nadal są zdania, że to higiena rąk i twarzy jest najlepszym sposobem na zahamowanie rozprzestrzeniania się niebezpiecznej choroby zakaźnej.

Lekarze są zaniepokojeni

Zdaniem ekspertów jednorazowe rękawiczki medyczne zbyt łatwo się rozrywają. Ponadto, lekarze są zaniepokojeni faktem, że lateksowych rękawiczek, podobnie jak wcześniej maseczek, może zabraknąć dla personelu medycznego, a to właśnie szpitalom są one najbardziej potrzebne. Dzisiaj prognozy dotyczące stanu tego typu sprzętu w hurtowniach są wysoce niepokojące.

Zdaniem specjalistów z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) koronawirusy najczęściej rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Bezpośrednio po kaszlnięciu osoby zarażonej, kropelki znajdujące się w powietrzu zostają wdychane przez znajdujących się blisko niej ludzi. W ten sposób dochodzi do infekcji.

Wirus SARS-CoV-2 może przenosić się również poprzez bliski kontakt z chorymi. Z tego względu lateksowe rękawiczki są potrzebne tylko w wypadku, gdy opiekujemy się zarażoną osobą. Powinniśmy zakładać je w przypadku kontaktu z płynami ustrojowymi pacjenta cierpiącego na chorobę COVID-19.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)