Koronawirus a grupa krwi. Nowe dowody na wpływ na przebieg COVID-19

Badania sugerowały, że osoby grupą krwi 0 mogą mieć przewagę w walce z COVID-19. Naukowcy zdobyli więcej dowodów, ale jednocześnie ostrzegają, że grupa krwi nie daje żadnej gwarancji, że nie dojdzie do zakażenia.

Koronawirus a grupa krwi. Nowe dowody na wpływ na przebieg COVID-19
Źródło zdjęć: © Pexels

16.07.2020 12:48

O tym, że grupa krwi może wpływać na przebieg COVID-19, pisaliśmy już kilka tygodni temu. Ze wstępnych analiz wynikało, że osoby z grupą krwi A są bardziej podatne na zakażenie SARS-CoV-2. Z drugiej strony, chińscy badacze uważają, że osoby z grupą krwi 0 są bardziej odporne na koronawirus z Wuhan.

Najnowsze badania, opublikowane w weekend sugerują, że pacjenci z typem 0 rzadziej otrzymywali pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 niż pacjenci z krwią typu A, B lub AB. Podobny trend pokazało też kwietniowe badanie przeprowadzone na 1559 pacjentach z Nowego Jorku.

W najnowszym badaniu grup krwi przebadano prawie 1300 pacjentów z koronawirusem przyjętych do pięciu szpitali w Massachusetts w marcu i kwietniu. Wyniki pokazały, że grupa krwi 0 "była związana z niższym ryzykiem pozytywnego wyniku testu".

Inne badania wskazały również na możliwy związek pomiędzy grupą krwi a ciężką postacią COVID-19. Badanie opublikowane w zeszłym miesiącu w New England Journal of Medicine wykazało,że pacjenci we Włoszech i Hiszpanii z grupą krwi 0 mieli o 50 proc. niższe ryzyko ciężkiej postaci infekcji, niż pacjenci z innymi grupami krwi.

Autorzy badania odkryli, że genomy uczestniczące w kodowaniu grupy krwi, były powiązane z prawdopodobieństwem wystąpienia u pacjenta ciężkich objawów COVID-19. Jednak nie wszyscy naukowcy są przekonani do tych wyników. Brakuje również jednoznacznych dowodów na to, czy którakolwiek z grup krwi jest bardziej narażona.

Z kolei badania nad tym, czy osoby z grupą krwi A są bardziej narażone na zarażenie, nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Eksperci, którzy wzięli udział w najnowszych analizach sugerują, że najczęściej ofiarą SARS-CoV-2 padają osoby z grupą krwi B lub AB.

Większość badaczy jednak zgadza się, że jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy istnieje silny związek między grupą krwi a ryzykiem infekcji. Jak twierdzą eksperci, grupa krwi nie powinna być jednym z czynników, których używasz do oceny ryzyka i nikt nie powinien czuć się bezpieczny tylko ze względu na nią.

Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie, uzyskasz, zapisując się na nasz specjalny newsletter lub pobierając dedykowaną aplikację.

wiadomościKoronawirus Informatorkoronawirus
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)