Korea Północna wystrzeliwuje "pocisk za pociskiem". New York Times ostrzega

Korea Północna wystrzeliwuje "pocisk za pociskiem". New York Times ostrzega
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

05.09.2019 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziennik New York Times informuje, że seria pocisków wystrzelonych na próbę przez Koreę Północną może stanowić realne zagrożenie dla amerykańskich baz. Według "NYT" Kim Dzong Un przetestował co najmniej trzy nowe rodzaje rakiet.

Jak podaje amerykański dziennik New York Times, seria północnokoreańskich prób rakiet balistycznych przeprowadzonych w ostatnich miesiącach pozwoliła Kim Dzong Unowi na przetestowanie pocisków o większym zasięgu i lepszej manewrowości.

Zdaniem pracowników służb wywiadowczych i zewnętrznych ekspertów pociski wystrzelane przez Koreę Północną potencjalnie mogą pokonać amerykańskie systemy obrony w regionie. "NYT" informuje, że od maja Pjongjang przetestował przynajmniej 18 rakiet.

Jak podaje gazeta, zdaniem niektórych ekspertów Kim Dzong Un ulepsza swój arsenał, a dzięki "czarującym listom" i spotkaniom z prezydentem USA Donaldem Trumpem, stara się zyskać na czasie.

Dziennik przypomina także o słowach japońskiego ministra obrony na temat nieregularnej trajektorii lotu pocisków wystrzeliwanych w najnowszych testach Korei Północnej. Jego zdaniem jest to mocny dowód na istnienie "programu opracowanego w celu pokonania systemów obronnych, które wdrożyła Japonia, przy użyciu technologii amerykańskiej, na morzu i na lądzie".

"Szybko następujące ulepszenia w pociskach krótkiego zasięgu nie tylko coraz bardziej zagrażają Japonii i Korei Południowej, ale grożą również co najmniej ośmiu amerykańskim bazom w tych krajach, gdzie przebywa ponad 30 tysięcy żołnierzy" - informuje New York Times.

NYT: Korea Północna wystrzeliwuje pocisk za pociskiem

Amerykański dziennik zauważa, że Pjongjang w ostatnich miesiącach wystrzeliwuje "pocisk za pociskiem". Zdaniem "NYT" od maja Kim Dzong Un przetestował co najmniej 18 rakiet, a jedna z nich mogła być wyprodukowana na podstawie "dobrze przetestowanego projektu rosyjskiego".

"Testy wykazały zdolność Korei Północnej do ciągłego wystrzeliwania rakiet na paliwo stałe, które łatwiej ukryć w górach i które na mobilnych platformach mogą zostać szybciej rozmieszczone i wystrzelone, zanim Stany Zjednoczone zdążą odpowiedzieć" - pisze "New York Times".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)