Korea Północna ma rakiety balistyczne? Nie - jest świetna w Photoshopie

Korea Północna ma rakiety balistyczne? Nie - jest świetna w Photoshopie

Korea Północna ma rakiety balistyczne? Nie - jest świetna w Photoshopie
Źródło zdjęć: © KCNA / PAP/EPA
20.05.2015 12:35, aktualizacja: 20.05.2015 15:29

Według analityka amerykańskiej marynarki, zdjęcia przedstawiające testy koreańskich rakiet balistycznych zostały zmanipulowane. Specjaliści twierdzą, że reżim Kim Jong-una jest jeszcze daleko od wejścia w posiadanie technologii, która pozwoliłaby na wystrzeliwanie pocisków nuklearnych z łodzi podwodnych.

Admirał James Winnefeld wyraził swoją opinię podczas spotkania w amerykańskim Centrum Badań Strategicznych i Międzynarodowych (Centre for Strategic & International Studies, CSIS). Odnosił się w niej do ogłoszenia z 9 maja, w którym Korea Północna chwaliła się udanymi testami rakiet balistycznych, wystrzeliwanych spod wody. Rewelacjom tym towarzyszyły zdjęcia – z dużym prawdopodobieństwem sfabrykowane.

Przypuszczenia Winnefelda potwierdza cytowana przez agencję Reutera dwójka niemieckich inżynierów lotnictwa, Markus Schiller i Robert Schmucker z firmy doradczej Schmucker Technologie. Według nich zdjęcia zostały "mocno zmodyfikowane". W najbardziej oczywisty sposób wskazuje na to niezgodność odbicia płomieni wylotowych rakiety z ich odbiciem w wodzie.

- Biorąc pod uwagę historię oszustw Korei Północnej, wydaje się rozsądnym założenie, że jakiekolwiek postępy w dziedzinie rakiet balistycznych wystrzeliwanych z łodzi podwodnych są dla tego kraju bardzo odległe, jeżeli w ogóle kiedykolwiek do nich dojdzie – stwierdzili naukowcy. Zauważają, że prezentowane w państwowej telewizji zdjęcie ukazywało rakietę zostawiającą za sobą długi ogon białego dymu, zaś na innych fotografiach, pokazujących to samo wydarzenie, dymu nie dało się już zauważyć. Sugerują, że tak naprawdę wystrzelone zostały dwie rakiety z dwoma różnymi napędami.

Nie zgadzają się z nimi przedstawiciele armii Korei Południowej, dla których zdjęcia wyglądają autentycznie. Według nich rakieta w istocie wystrzelona została z łodzi podwodnej i wyleciała na wysokość ok. 150 metrów nad wodę.

Innego zdania są jednak eksperci, wypowiadający się na stronach 38north.org oraz armscontrolwonk.com. Potwierdzają przypuszczenia Niemców, dodając do tego własną teorię na temat tego, co pokazała Korea. Według nich rakieta (albo rakiety) wystrzelona została z lekko zanurzonej barki, nie zaś – jak twierdzi reżim Kim Dzong Una – z łodzi podwodnej.

_ DG _

Zobacz także: Czy to najgłupszy złodziej w historii? Chciał wywieźć ze sklepu bankomat.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)