Koniec wojny! (formatów) Sprawdź kto poległ w walce

Koniec wojny! (formatów) Sprawdź kto poległ w walce

Koniec wojny! (formatów) Sprawdź kto poległ w walce
Źródło zdjęć: © IDG
19.02.2008 13:31, aktualizacja: 19.02.2008 14:27

Firma Toshiba ogłosiła, że wycofuje się z rozwoju, produkcji i sprzedaży odtwarzaczy i nagrywarek HD DVD. To wynik ostatnich decyzji największych wytwórni filmowych, które jedna za drugą rezygnowały z wprowadzania na rynek filmów zapisanych na takich krążkach. Pierwsze niepotwierdzone jeszcze informacje o końcu "wojny formatów" następcy DVD pozytywnie zareagowali akcjonariusze Toshiby. Akcje firmy na tokijskiej giełdzie podrożały w poniedziałek o ponad 5%.

HD DVD to promowany między innymi przez firmy Toshiba, NEC i Microsoft format zapisu optycznego danych przy zastosowaniu niebieskiego lasera. Tego typu nośniki, choć posiadają gorsze parametry niż ich największy konkurent - Blu-Ray - mają jedną podstawową przewagę - pozwalają na jednoczesny zapis filmu w wysokiej i gorszej, odczytywanej przez odtwarzacze DVD rozdzielczości. Krążki BD na to nie pozwalają, jednak jako, że urządzenia je obsługujące są coraz tańsze powoli przestaje mieć to znaczenie.

Pierwszym poważnym ciosem dla "obozu HD DVD", zwiastujacym koniec "wojny formatów" była styczniowa decyzja koncernu Warner Bros. o porzuceniu tego rozwiązania ( zobacz tekst: "Warner porzuca HD DVD - przełom w "wojnie formatów" - http:// www.pcworld.pl/news/135622.html ). Wydarzenie to było poważnym ciosem - choćby dlatego, że Blu-ray zyskał znaczną przewagę w zakresie oferty filmowej. Obecnie w tym formacie wydawane są filmy 6 wielkich koncernów filmowych ( oprócz Warnera są to Disney, Fox, Lionsgate, MGM oraz Sony ). Po stronie HD DVD pozostali się tylko 3 giganci - Paramount Pictures, Universal Studios oraz Weinstein Company ( do firmy tej należy m.in. studio Dimension Films ).

W lutym, z HD DVD zrezygnowała duża amerykańska wypożyczalnia filmów - Netflix. Jej przedstawiciele oświadczyli, że rozwój sytuacji na rynku wideo HD jest dla nich jasnym sygnałem, że "wojnę formatów" wygrywa Blu-ray. W związku z tym firma wycofuje z oferty wydawnictwa HD DVD. Wiadomo już, że cały proces przeprowadzony zostanie stopniowo - Netflix nie będzie już kupował nowych filmów na HD DVD, ale wciąż będzie oferował klientom te, które firma kupiła wcześniej. Ostatecznie filmy w tym formacie powinny zniknąć z oferty wypożyczalni z końcem bieżącego roku. Decyzje o zaprzestaniu sprzedaży filmów nagranych na HD DVD podhjęły także wielkie sieci hipermarketów Best Buy i Wall Mart.

W dzisiejszym oświadczeniu, Toshiba zapewnia, że choć do końca marca zaprzestanie rozwoju i sprzedaży urządzeń HD DVD, wciąż oferować będzie serwis tym klientom, którzy zdążyli już zaopatrzyć się w odtwarzacz lub nagrywarkę tego formatu.

Informacje o tym, że Toshiba definitywnie wycofa się z promowanie HD DVD pojawiły się 16 lutego za sprawa japońskiej telewizji NHK. Na poniedziałkowym zamknieciu sesji japońskiej giełdy Nikkei akcje Toshiby podrożały o 5% ( do 829 jenów za akcję ). Kalendarium konfliktu

"Bitwa w HD", którą właśnie przegrał standard HD DVD, trwała od 2000 r. - wtedy to po raz pierwszy usłyszeliśmy o dwóch konkurencyjnych formatach zapisu filmów w wysokiej rozdzielczości, opartych na niebieskim laserze. Przedstawiamy przebieg tego konfliktu - od października 2000 r. do dziś.

Rok 2000

5 października - Sony i Pioneer prezentują na targach Ceatec w Japonii format DVR Blue - http://www.pcworld.pl/news/28951.html ( stanie się on później podstawą pierwszej generacji nośników Blu-ray Disc BD-RE ).

1 listopada - Sony oficjalnie ogłasza plany rozwoju opartego na niebieskim laserze standardu Ultra Density Optical ( UDO ), który z czasem zastąpić ma płyty DVD.

Rok 2002

19 lutego - konsorcjum dziewięciu producentów elektroniki użytkowej ( kierowane przez Sony ) przedstawia nośnik Blu-ray Disc - http://www.pcworld.pl/news/33280.html.

29 sierpnia - firmy Toshiba i NEC przedstawiają organizacji DVD Forum wczesne plany rozwoju standardu HD DVD.

1 października - na kolejnej edycji targów Ceatec dwa konkurencyjne obozy prezentują prototypy swoich produktów. Pierwsze wersje nagrywarek płyt Blu-ray można było obejrzeć na stoiskach firm Sony, Panasonic, Sharp, Pioneer oraz JVC, zaś Toshiba pokazała prototype odtwarzacza AOD ( Advanced Optical Disc ).

Rok 2003

13 lutego - organizacja Blu-ray Disc Association ( BDA ) zaczyna sprzedawać licencje na format Blu-ray ( licencja dla producentów odtwarzaczy wynosiła 20 tys. USD rocznie, zaś dla wydawców filmów - 8 tys. stałej rocznej opłaty i 2 centy od każdej płyty ).

7 kwietnia - Sony prezentuje technologię BD Professional Disc - http://www.pcworld.pl/news/54375.html - czyli odmianę format Blu-ray przeznaczoną do archwizowania danych.

10 kwietnia - Sony wprowadza na rynek pierwszą stacjonarną nagrywarkę Blu-ray - model BDZ-S77. Urządzenie dostępne jest jedynie w Japonii, kosztuje blisko 4 tys. USD i nagrywa rejestrowany materiał na 23-gigabajtowych nośnikach BD-RE ( wtedy wyglądały one nieco inaczej niż dziś - płyta ukryta była w plastikowym kartridżu ). Zarówno ten model, jak i podobna nagrywarka wprowadzona wkrótce przez Panasonika, miały dość ograniczoną funkcjonalność - potrafiły odtwarzać tylko te płyty, które same nagrały.

28 maja - do "obozu Blu-ray" dołącza koncern Mitsubishi Electric.

Rok 20047 stycznia - Toshiba prezentuje na targach CES w Las Vegas prototypowy odtwarzacz HD DVD - http://www.pcworld.pl/news/62528.html. Urządzenie jest wstecznie kompatybilne z formatem DVD.

12 stycznia - Hewlett-Packard i Dell przystępują do organizacji Blu-ray Disc Association.

10 czerwca - organizacja DVD Forum oficjalnie zatwierdza pierwszą wersję standardu HD DVD-ROM.

21 września - koncern Sony informuje, że konsola PlayStation 3 będzie wyposażona w czytnik Blu-ray - http://www.pcworld.pl/news/70788.html.

29 listopada - wytwórnie filmowe Paramount Pictures, Universal Pictures, Warner Bros. Pictures, HBO i New Line Cinema opowiadają się po stronie HD DVD.

9 grudnia - Disney zapowiada, że będzie wydawał filmy na Blu-ray.Rok 2005

7 stycznia - firmy wspierające oba konkurencyjne standardy oficjalnie zapowiadają, że w ciągu 12 miesięcy wprowadzą na amerykański rynek filmy i odtwarzacze HD ( zapowiedzi te nie zostały zrealizowane w deklarowanym terminie ).

24 marca - Ryoji Chubachi, szef Sony, oświadcza, że nie jest wykluczone zunifikowanie obu formatów.

21 kwietnia - Sony i Toshiba zaczynają negocjacje w sprawie stworzenia jednego formatu HD - http://www.pcworld.pl/news/78508.html. Niestety, rozmowy kończą się fiaskiem.

18 sierpnia - koncerny filmowe Lions Gate Home Entertainment oraz Universal decydują się na wsparcie Blu-ray.

27 września - Microsoft i Intel opowiadają się za HD DVD - http://www.pcworld.pl/news/83424.html.

3 października - wytwórnia Paramount Home Entertainment ogłasza plan wydawania filmów w dwóch konkurencyjnych standardach.

Rok 2006

4 stycznia - Bill Gates ogłasza na targach CES, że Microsoft wprowadzi do oferty zewnętrzny czytnik HD DVD dla konsoli Xbox360.

10 marca - koncern LG - do tej pory wspierający Blu-ray - ogłasza, że zamierza wprowadzić na rynek odtwarzacz HD DVD.

31 marca - na rynek ( japoński ) trafia pierwszy odtwarzacz HD DVD Toshiby - model HD-XA1 ( kosztuje ok. 1000 USD ).

11 listopada - do japońskich sklepów trafia wyposażona w czytnik Blu-ray konsola PS3.

29 grudnia - hakerzy łamią system AACS - http://www.pcworld.pl/news/104415.html wykorzystany do zabezpieczania przed nielegalnym kopiowaniem filmów na HD DVD i Blu-ray.

Rok 2007

7 stycznia - koncern LG przedstawia własny sposób na zakończenie "wojny formatów" - firma wprowadza do oferty odtwarzacz hybrydowy - http://www.pcworld.pl/news/106174.html, obsługujący oba konkurencyjne standardy. W tym samym dniu firma Warner prezentuje koncept nośnika optycznego łączącego cechy HD DVD i Blu-ray - Total HD.

17 kwietnia - w USA przekroczona zostaje granica 100 tys. sprzedanych odtwarzaczy HD DVD.

1 sierpnia - Microsoft obniża o 20 USD cenę odtwarzacza HD DVD dla Xboksa360 ( do 179 USD ) i zaczyna oferować wraz z nim pięć darmowych filmów.

20 sierpnia - koncerny Paramount i Dreamworks rezygnują z wydawania filmów na Blu-ray - http://www.kinodomowe.idg.pl/news/120712.html - wybierają HD DVD.

1 listopada - Toshiba wprowadza w USA promocję, w ramach której odtwarzacz HD DVD można kupić już za ok. 100 USD.

11 listopada - Sony wprowadza do oferty tańszą wersję PS3.

Rok 2008

4 stycznia - przełom w wojnie formatów. Warner ogłasza, że przestaje wydawać filmy na HD DVD - http://www.kinodomowe.idg.pl/news/news.asp?id=135622 i opowiada się po stronie Blu-ray.

14 stycznia - Toshiba radykalnie obniża cenę odtwarzaczy HD DVD.

11 lutego - internetowa wypożyczalnia wideo NetFlix oraz supermarket BestBuy rezygnują z HD DVD.

15 lutego - największa sieć handlowa na świecie - Wal-Mart - zapowiada wycofanie z oferty HD DVD.

16 lutego - Japońska telewizja NHK informuje, że Toshiba wstrzymuje produkcję sprzętu HD DVD.

18 lutego - na wieść o planowanym wycofaniu się Toshiby z HD DVD akcje koncernu rosną.

19 lutego - koncern Toshiba oficjalnie ogłasza decyzję o wycofaniu się z produkcji i rozwijania standardu HD DVD.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)