Koniec świata sprowadzi asteroida Bennu? Naukowcy przyjrzeli się jej dokładniej

Bennu to jedna z tych asteroid, które stanowią potencjalne zagrożenie dla naszej planety. Od roku, intensywne badania nad kosmiczną skałą prowadzi sonda OSIRIS-REx. Naukowcy właśnie opublikowali spektakularne zdjęcia jej powierzchni. Zobacz planetoidę w 3D, w jakości 4K.

Koniec świata sprowadzi asteroida Bennu? Naukowcy przyjrzeli się jej dokładniej
Źródło zdjęć: © Youtube.com

27.12.2019 | aktual.: 27.12.2019 14:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z NASA w celu dokładnego zbadania asteroidy Bennu, wysłali w jej stronę statek kosmiczny OSIRIS-REx. Sonda weszła na orbitę kosmicznej skały w grudniu 2018 roku, a pół roku później zbliżyła się do obiektu na odległość 680 metrów. Dzięki zdjęciom opublikowanym przez astronomów, możemy bliżej przyjrzeć się strukturze powierzchni planetoidy.

Kilka miesięcy temu opublikowana została pierwsza mapa asteroidy Bennu, która powstała na podstawie aż 11 milionów pomiarów. Misja mająca na celu zmapowanie powierzchni planetoidy przy użyciu LiDARU o nazwie OLA została ukończona. Na podstawie zebranych danych, naukowcy posiądą cenną wiedzę na temat zagrażającej Ziemi kosmicznej skały. Zdjęcia pozwolą także na precyzyjne wybranie miejsca, z którego zostaną pobrane próbki gruntu przez sondę.

Zdaniem ekspertów cztery najlepiej zapowiadające się obszary do wylądowania sondy oznaczone są nazwami: Sandpiper, Osprey, Kingfisher i Nightingale.

W wrześniu tego roku statek kosmiczny OSIRIS-REx zbliżył się do powierzchni asteroidy na zaledwie 225 metrów. Kluczowy etap misji polegający na wylądowaniu sondy na Bennu ma nastąpić na początku przyszłego roku. Do lipca 2020 roku urządzenie ma pobrać wystarczającą ilość danych, w tym skał o masie około 2 kilogramów. Wiosną 2021 roku sonda zostanie wysłana w misję powrotną na naszą planetę. Planowane dostarczenie próbek gruntu na Ziemię datowane jest na 2023 rok.

W zeszłym roku eksperci poinformowali, że sonda odkryła obecność grup hydroksylowych w minerałach Bennu. Może być to nieodparty dowód na to, że na ogromnej planetoidzie, której Bennu była kiedyś częścią, znajdowała się woda.

Zdaniem naukowców, asteroida Bennu zbliży się do Ziemi na niebezpieczną odległość w 2135 roku. Prawdopodobieństwo, że planetoida zderzy się z naszą planetą jest bardzo małe i wynosi zaledwie 1:2700. Pomimo tego, eksperci nie bagatelizują kosmicznej skały i cały czas pracują nad całkowitym wyeliminowaniem zagrożenia z jej strony. Hipotetyczne uderzenie obiektu w Ziemię mogłoby spowodować wyginięcie co najmniej 60 procent populacji.

Bennu 101955 - asteroida odkryta w 1999 roku należy do obiektów potencjalnie niebezpiecznych dla naszej planety. Ogromna kosmiczna skała ma ponad 500 metrów średnicy oraz waży około 77 milionów ton. Okrąża słońce w ciągu 1 roku i 71 dni przecinając przy tym orbitę Ziemi. Z każdym okrążaniem, planetoida coraz bardziej zbliża się do naszego globu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (17)
Zobacz także