Koniec świata na Boże Narodzenie? Asteroidy mogą wybuchnąć z siłą setek bomb atomowych

Koniec świata na Boże Narodzenie? Asteroidy mogą wybuchnąć z siłą setek bomb atomowych

Koniec świata na Boże Narodzenie? Asteroidy mogą wybuchnąć z siłą setek bomb atomowych
Źródło zdjęć: © Fotolia
23.12.2019 16:08

NASA ostrzega, że "potencjalnie niebezpieczne" asteroidy zbliżą się dzisiaj, 23 grudnia do Ziemi. Jedna z nich będzie pędzić z prędkością ponad 32 tys. km/h.

NASA ostrzega, że 23 grudnia dwie asteroidy zbliżą się do Ziemi. Jeśli wejdą w atmosferę naszej planety mogą eksplodować z siłą równą setce bomb atomowych. Mimo że obiekty nie uderzyłyby w powierzchnię Ziemi, to wciąż skala wybuchu mogłaby doprowadzić do poważnych zniszczeń. Zwłaszcza jeśli doszłoby do niej w obszarach miejskich. Warto w tym momencie przypomnieć chociażby katastrofę w Czelabińsku.

CNEOS, które zajmuje się obserwacjom "potencjalnie niebezpiecznych" obiektów sklasyfikowała asteroidy jako 2019 XP3 oraz 2019 WB7. Obie z nich mają ok. 70 metrów średnicy Zgodnie z danymi NASA szansa na to, że asteroidy wejdą w ziemską atmosferę są naprawdę niskie.

Większe zagrożenie mogłaby stanowić asteroida, która zbliży się do Ziemi 26 grudnia. Według szacunków CNEOS obiekt, który zbliży się do Ziemi w Pierwszy Dzień Świąt, będzie mierzył ponad 600 metrów średnicy. Na szczęście tym razem obiekt znajdzie się znacznie dalej od Ziemi niż Księżyc. Naukowcy są jednak zdania, że sytuacja może zmienić się z każdym rokiem, dlatego należy baczcie obserwować ogromne asteroidy.

Obserwatorzy NASA są zdania, że ok. 25 tys. może stanowić potencjalne zagrożenie dla Ziemi. Wraz z ESA nie słabną w przygotowaniach planu na wypadek, gdyby olbrzymia asteroida znalazła się niebezpiecznie blisko Ziemi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (144)