Trwa ładowanie...
d1avzqn

Koniec świata już trwa. Zmiany klimatyczne zabiją rocznie ponad 1,5 mln osób

Najnowsze dane pokazują, że przyszłość Indii jest niepewna z powodu rosnącej emisji gazów cieplarnianych. W wyniku gwałtownych zmian klimatu, specjaliści zanotowali też duży wzrost śmiertelności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Emisja dwutlenku węgla wpływa dramatycznie na zmiany klimatyczne
Emisja dwutlenku węgla wpływa dramatycznie na zmiany klimatyczne (iStock.com)
d1avzqn

Nowe Delhi zyskało miano "królestwa smogu", a mieszkańcy od kilku dni pogrążeni są w toksycznym pyle. O niebezpieczeństwach związanych ze smogiem pisaliśmy już wcześniej. Przypominamy też, że tysiące Polaków ginie właśnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Jednak te dane bledną w porównaniu z najnowszymi opracowaniami.

Raport organizacji Climate Impact Lab opublikowany 31 października we współpracy z Tata Center for Development z Chicago szacuje, że do 2100 roku ok. 1,5 miliona osób rocznie będzie umierać w Indiach z powodu zmian klimatu, które są efektem m.in. rosnącego poziomu smogu i emisji gazów cieplarnianych.

W niektórych częściach Indii globalne ocieplenie może być powodem 64 proc. całkowitej liczby zgonów. Badacze przeanalizowali dwa scenariusze z których jeden już się sprawdza. Świat jest obecnie na dobrej drodze, by poziomy dwutlenku węgla w atmosferze osiągnął szczyt do 2040 r.

d1avzqn

Zobacz też: Zmiany klimatyczne: Posłuchamy ich dzięki urządzeniom rejestrującym drgania ziemi

Ten scenariusz zakłada ograniczenie emisji dwutlenku węgla na świecie. Jeżeli jednak do tego nie dojdzie, badacze są zdania, że w Indiach może ok. 22 razy wzrosnąć ilość dni, kiedy notowane będą ekstremalnie wysokie temperatury. W związku tym naukowcy szacują, że w samym Nowym Delhi będzie dochodzić do ok. 23 tys. zgonów rocznie, które będą powiązane ze zmianami klimatu.

d1avzqn

Nie ma wątpliwości, że Indie będą jednym z państw, które najmocniej odczują zachodzące zmiany klimatyczne. Jednak dane, które zawiera raport wskazują, że zmiany, które zmienią ten scenariusz muszą nastąpić na całym świecie.

Badacze są zdania, że obserwacja zmian zachodzących na świecie jest kluczowa zarówno dla obywateli Indii, jak i innych regionów świata. Przypominamy, że niedawno pisaliśmy o nietypowym sposobie radzenia sobie z globalnym ociepleniem w Katarze, jednak większości państw nie stać na tak ekstremalne metody.

d1avzqn

Podziel się opinią

Share

d1avzqn

d1avzqn
Więcej tematów