Koniec świata? Dwie wielkie asteroidy zbliżą się dziś do Ziemi. NASA uspokaja

Koniec świata? Dwie wielkie asteroidy zbliżą się dziś do Ziemi. NASA uspokaja
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

28.08.2019 08:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Asteroidy 2019 QS i 2019 OU1 na szczęście nie są zwiastunem końca świata i dzisiaj na pewno nie dojdzie do zderzenia z planetą. NASA ostrzega jednak przed innymi niebezpieczeństwami.

Według danych NASA dwie wielkie asteroidy bezpiecznie miną dziś Ziemię. Nie ma powodu do niepokoju, chociaż pasjonaci astronomii będą mieli szansę zobaczyć, jak kosmiczne skały mijają planetę.

Jako pierwsza minie Ziemię asteroida 2019 QS mierząca ok. 71 m średnicy. Obok naszej planety przemknie z prędkością ponad 80 tys. km/h, a więc znacznie szybciej niż inna asteroida, która niebawem zbliży się do Ziemi.

Druga kosmiczna skała znajdzie się w odległości ok. 1 mln km od powierzchni Ziemi, czyli ok. trzy krotnie dalej niż Księżyc. Będzie to 2019 OU1. Będzie to szósta najbliższa Ziemi asteroida, która minie naszą planetę w tym roku. Jej średnica mierzy ok. 179 m, a prędkość z jaką minie Ziemię przekracza 46 tys. km/h.

Na szczęście zgodnie z obliczeniami NASA 2019 OU1 nie zbliży się ponownie do Ziemi aż do 2080 roku, a i w tym czasie znajdzie się w większej odległości od naszej planety niż teraz. Z kolei 2019 QS nie zbliży się do ziemskiej orbity w ciągu najbliższych stu lat.

Asteroidy bliskie Ziemi

NASA i ESA nieustannie badają asteroidy, których orbita znajdzie się blisko ziemskiej i stanowią potencjalne zagrożenie dla naszej planety. Agencje kosmiczne obecnie monitorują prawie 20 tys. tego typu obiektów.

Obiekty o średnicy ok. 500 m - jak 2019 OU1 - są uważane za potencjalnie niebezpieczne i są pod stałym monitoringiem. I chociaż badacze mają świadomość tysięcy tego typu obiektów, uważają, że w najbliższym czasie Ziemi nie grozi poważne niebezpieczeństwo ze strony asteroid. Warto również przypomnieć, że naukowcy nie zawsze są w stanie odpowiednio wcześnie wykryć zagrożenie, zwłaszcza jeśli asteroida nadlatuje od strony Słońca lub w mija Ziemię w ciągu dnia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)