Koniec sporu o sprzedaż Skype'a

Koniec sporu o sprzedaż Skype'a

Koniec sporu o sprzedaż Skype'a
Źródło zdjęć: © Skype
09.11.2009 15:33, aktualizacja: 09.11.2009 16:02

Spór dotyczący sprzedaży operatora telefonii internetowej Skype grupie inwestorów został zażegnany. Firma eBay i inwestorzy doszli do porozumienia z twórcami oprogramowania, regulując wszystkie kwestie prawne.

Jeszcze przed rozpoczęciem piątkowych notowań na Wall Street strony konfliktu potwierdziły to, o czym wcześniej informowały niektóre media. Tak więc założyciele Skype'a Janus Friis i Niklas Zennström przystąpią do konsorcjum związanego z grupą inwestycyjną Silver Lake. Natomiast z gry wypadają inwestor Index Ventures oraz kontrowersyjny były szef Joosta –. Michelangelo Volpi.

Obraz
© (fot. skype)

eBay chce odsprzedać grupie inwestorów pakiet większościowy operatora VoIP za kwotę 1,9 miliarda dolarów. Internetowy dom aukcyjny przejął Skype'a w 200. roku za 2,6 miliarda dolarów. Jednak plany odkupienia przez inwestorów udziałów Skype'a storpedowali jego założyciele, składając pozwy w kilku sądach. Oskarżają oni Volpiego i grupę Index Ventures o wykorzystywanie informacji wewnątrzfirmowych przy realizacji transakcji. Do połowy lipca 2009 roku Volpi sprawował funkcję szefa założonej również przez Friisa i Zennströma wideousługi Joost.

Obaj założyciele, którzy sami chętnie odkupiliby operatora VoIP, oskarżają byłego dyrektora o złamanie klauzuli poufności i wyjawienie tajemnic firmowych. Ich zdaniem Volpi dogadał się z Index Ventures w sprawie sprzedaży Skype'a jeszcze za czasów urzędowania w firmie Joost. Ponadto dysponuje on stosowną wiedzą na temat kluczowej technologii P2. o nazwie Global Index, na której bazują usługi Skype i Joost. Spór dotyczył między innymi praw do tego narzędzia wymiany plików. Oprogramowanie należy bowiem do kontrolowanej przez Friisa i Zennströma spółki Joltid, a Skype po dostaniu się w ręce eBaya nadal zeń korzystał na bazie licencji.

W zamian za prawa do technologii Global Index i zgodę na przeprowadzenie "zasadniczej" inwestycji Friis i Zennström otrzymali 14 procent udziałów spółki. Wartość udziałów należących do partnerów Silver Lake i Andreessena Horowitza wynosi 56 procent; eBay zatrzymał dla siebie 30 procent aktywów Skype'a. Wcześniej pojawiły się ponadto informacje, że Friis i Zennström otrzymają miejsca w radzie nadzorczej firmy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)