Koniec pirackich Windows? Poznaj bat na pirata od Microsoftu

Koniec pirackich Windows? Poznaj bat na pirata od Microsoftu

Koniec pirackich Windows? Poznaj bat na pirata od Microsoftu
08.12.2010 14:59

Gdy mówimy o Windows, to od razu nasuwa się również na język słowo piractwo. Okienka Microsoftu są jednym z najczęściej crackowanych oprogramowań dla komputerów PC. Gigant z Redmond ostro wziął się za walkę z piractwem już od czasów Windows XP. W tym celu wypuszczono narzędzie WGA (Windows Genuine Advantage), które umożliwiało identyfikację nielegalnych kopii systemu

Wraz z Vistą sprawa nieco ucichła, ale po premierze Windows 7 Microsoft po raz kolejny przygotował narzędzie do sprawdzania autentyczności systemu - WAT (Windows Activation Technologies). Co ciekawe, zostanie ono prawdopodobnie zintegrowane z dodatkiem Service Pack 1.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Użytkownicy, którzy przejdą proces mogą liczyć na szereg przywilejów ze strony Microsoftu, w tym na dostęp do pokaźnej liczby darmowego oprogramowania przygotowanego z myślą o użytkownikach legalnych kopii Windows, na przykład Microsoft Security Essentials. Gigant z Redmond ma również inne pomysły na walkę z piractwem. Dobrym i ostatnim przykładem jest nowy sklep online dla Rosjan - MicrosoftStore, który umożliwia nabywanie oprogramowania (oczywiście legalnego!) bez potrzeby wychodzenia z domu.

Niestety, crackerzy stosują coraz wymyślniejsze metody na łamanie zabezpieczeń Microsoftu. Technologie WGA czy WAT nie stanowią dla nich większego problemu. Być może zmieni się to jednak wraz z Windows 8.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Pięć rzeczy, których nie wiesz o Wi-Fi

Obraz

Nowy system Microsoftu ma być o wiele bardziej, hmm... chmurowy od swoich poprzedników. Wiemy już dziś, że gigant z Redmond zamierza zintegrować go mocno z usługami opartymi na modelu cloud-computing. Dotyczy to bardzo wielu aspektów, od mechanizmu tworzenia kopii zapasowej na pulpicie w chmurze skończywszy. To samo może dotyczyć również technologii aktywacji!

Serwis Rumorpedia donosi, że samo powiązanie systemu z chmurą obliczeniową będzie miało sens tylko wtedy, gdy OS zostanie odpowiednio zabezpieczony przed piractwem. Co ciekawe, system ma synchronizować wybrane pliki kernela z serwerami Microsoftu, co nie tylko zapewni bezpieczeństwo przed wirusami, ale i pomoże w wykrywaniu ewentualnej ich modyfikacji z wykorzystaniem cracków. Poza tym aktualizacje również będą instalowane w chmurze, a więc nie będzie wymagany restart komputera. Podobne rozwiązanie znajdzie się również w Google Chrome OS. W tym wypadku nie chodzi jednak o tępienie piractwa (system będzie bezpłatny), ale w celu zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności oprogramowania.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Kopia zapasowa ważnych plików ma być również tworzona lokalnie. To na wypadek, gdyby system nie mógł w danej chwili skontaktować się z serwerem Microsoftu (to będzie jednak konieczne podczas pierwszego uruchomienia). Jeśli okaże się to prawdą, to dla piratów mogą nastać naprawdę trudne czasy (oczywiście, osobiście ich nie żałuję). Jak jednak będzie przekonamy się dopiero najwcześniej za rok, gdy Microsoft zdecyduje się być może już na udostępnienie pierwszej bety Windows 8. Do tego czasu pozostają jedynie domysły - a te, jak powszechnie wiadomo, niekoniecznie muszą pokrywać się z rzeczywistością.

Autor: Dawid Długosz

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Pięć rzeczy, których nie wiesz o Wi-Fi

Obraz
Źródło artykułu:Komputer Świat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (534)