Koniec cyfrowego wykluczenia Polski Wschodniej

Z inicjatywy Grupy TP, Alcatel-Lucent oraz HAWE S.A. podpisano Porozumienie o współpracy, którego celem będzie rozwijanie szerokopasmowej infrastruktury teleinformatycznej w Polsce. Dysponując najnowocześniejszą technologią, wiedzą i doświadczeniem, strony Porozumienia chcą wspierać przedstawicieli samorządów terytorialnych w planowaniu i realizacji inwestycji związanych z infrastrukturą telekomunikacyjną, finansowanych w 100% ze środków publicznych, w tym w 85% z funduszy UE.

Koniec cyfrowego wykluczenia Polski Wschodniej

19.08.2011 | aktual.: 19.08.2011 14:35

Przed Polską stoją ambitne wyzwania, związane z realizacją założeń Europejskiej Agendy Cyfrowej, która przewiduje, że do 201. roku wszyscy obywatele UE powinni mieć zapewniony dostęp do szybkiego Internetu. W perspektywie kolejnych 7 lat, do 2020 roku, każde gospodarstwo domowe powinno dysponować łączem o przepustowości co najmniej 30 Mb/s.

W ramach funduszy unijnych, Polsce przyznano prawie 1,5 mld EUR na rozwój infrastruktury szerokopasmowej w latach 2007-2013. w tym 300 mln euro na realizację programu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” – największego projektu teleinformatycznego w Europie. Z tej puli środków wykorzystano dotychczas zaledwie niewielką część.

Przedstawiciele samorządów po raz pierwszy odpowiadają za tak newralgiczne i wysokobudżetowe projekty inwestycyjne. Skomplikowane procedury unijne, zbliżający się ostateczny termin realizacji projektów oraz zagrożenie wykluczeniem cyfrowym (szczególnie obszarów Polski Wschodniej) stanowią dodatkowe czynniki presji na przedstawicieli samorządów. To od skuteczności ich działań i dobrej współpracy z firmami telekomunikacyjnymi i innymi uczestnikami rynku teleinformatycznego w dużym stopniu zależy poziom rozwoju Internetu w Polsce.

W wyniku inicjatywy Grupy TP, HAWE S.A. i Alcatela-Lucenta podpisano Porozumienie, którego sygnatariusze dysponują profesjonalnym zapleczem technologicznym i technicznym, wieloletnim doświadczeniem w branży telekomunikacyjnej oraz znajomością specyfiki polskiego rynku. Intencją Porozumienia jest współpraca z samorządami w celu rozwijania szerokopasmowej infrastruktury teleinformatycznej w Polsce. Przyczyni się to do możliwie szybkiej realizacji założeń Europejskiej Agendy Cyfrowej, a więc również likwidacji tzw. zjawiska wykluczenia cyfrowego na terenach Polski Wschodniej.

Priorytetowym zadaniem Porozumienia jest opracowanie modelu wykorzystania funduszy UE i wdrożenia teleinformatycznych projektów szerokopasmowych. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu budowy i eksploatacji sieci telekomunikacyjnych w województwach Polski Wschodniej oraz w wybranych pozostałych regionach.

Otwartość firm z sektora telekomunikacyjnego na współpracę z organami samorządowymi, wymiana know-how i doświadczeń w imię wspólnego celu jest zupełnie nowym modelem działania na polskim rynku telekomunikacyjnym. Powstała inicjatywa potwierdza zainteresowanie najważniejszych firm z tego sektora posiadających odpowiednie zaplecze technologiczne, merytoryczne i koncepcyjne niezbędne do realizacji zaawansowanych przedsięwzięć infrastrukturalnych, których celem jest rozwój społeczeństwa informacyjnego i związany z tym wzrost PKB dzięki szerszemu dostępowi do usług teleinformatycznych.

Informacje o firmie Alcatel - Lucent

Alcatel-Lucent jest od dawna zaufanym partnerem usługodawców, przedsiębiorstw, strategicznych branż oraz instytucji rządowych na całym świecie. Firma jest liderem w dziedzinie technologii sieci mobilnych, stacjonarnych, IP i optycznych, a także pionierem w dziedzinie aplikacji i usług. W skład Alcatel-Lucent wchodzi Bell Labs, jeden z czołowych światowych ośrodków badań i innowacji w dziedzinie technologii komunikacyjnych.

Alcatel-Lucent ma oddziały w ponad 13. krajach i zatrudnia najbardziej doświadczonych w branży specjalistów ds. usług globalnych, co czyni go lokalnym partnerem o globalnym zasięgu.

W 201. r. Alcatel-Lucent osiągnął przychody ze sprzedaży w wysokości 16 mld EUR. Firma została założona we Francji, a jej siedziba znajduje się w Paryżu.

Więcej informacji o firmie Alcatel-Lucent można znaleźć w jej serwisie internetowym (http://www.alcatel-lucent.com)
, na jej blogu (http://www.alcatel-lucent.com/blog)
oraz na Twitterze (http://twitter.com/Alcatel_Lucent)
.

Informacje o Grupie TP

Telekomunikacja Polska stworzyła największą grupę telekomunikacyjną w Europie Centralnej, jest jedną z największych firm w Polsce i najbardziej wartościowych marek w polskiej gospodarce. Do grupy TP należą m.in. PTK Centertel, operator sieci Orange oraz popularny portal Wirtualna Polska.

Grupa TP działa na rynku telefonii stacjonarnej, telefonii komórkowej, internetu i transmisji danych. Z usług telefonii stacjonarnej Grupy TP korzysta ponad 6 mln klientów, a niemal 1,4 mln korzysta z usług hurtowych na łączach TP. Ponad 2,3 mln klientów Grupy ma szerokopasmowy dostęp do Internetu w opcji stacjonarnej lub mobilnej (nawet 8. MB/s), a ok. 600 tys. korzysta z usług telewizyjnych. Mobilna sieć Orange jest liderem na polskim rynku i ma ponad 14,5 mln użytkowników. Grupa TP jest częścią światowej grupy telekomunikacyjnej, France Telecom.

Więcej informacji na www.tp.pl oraz na platformie blogowej www.blog.tp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)