Kolejny skutek koronawirusa. Uber, Airbnb i Kickstarter masowo zwalniają pracowników

Kolejny skutek koronawirusa. Uber, Airbnb i Kickstarter masowo zwalniają pracowników06.05.2020 19:14
Kolejny skutek koronawirusa. Uber, Airbnb i Kickstarter masowo zwalniają pracowników
Źródło zdjęć: © Getty Images

Pandemia COVID-19 odbija się na wielu branżach na całym świecie. Tym razem skutki mogli odczuć pracownicy takich firm jak Uber, Airbnb i Kickstarter, gdzie liczba zwolnionych przekroczyła nawet kilkadziesiąt procent.

6 maja, po południu Airbnb ogłosił, że zwalnia około 25 proc. swoich pracowników. W notatce napisanej przez CEO i współzałożyciela Airbnb Briana Chesky'ego firma poinformowała, że 1900 pracowników straci swoje posady.

Nie podano informacji dotyczących tego, w których krajach dojdzie do zwolnień. Wiadomo jednak, że będzie miało to szereg konsekwencji dla poszczególnych produktów, w tym Transport i Airbnb Studios. Wstrzymane zostaną również prace związane z hotelami.

Jak podaje Tech Crunch Airbnb przewiduje, że przychody firmy w 2020 r. będą niższe niż 50 proc. całkowitych wydatków w 2019 r., co niewątpliwie ma związek z kryzysem w branży turystycznej z powodu pandemii COVID-19. O możliwych zwolnieniach z powodu sytuacji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 zresztą Airbnb informował już wcześniej.

Airbnb to start up, który zyskał bardzo dobrą opinię. Spodziewano się, że firma w 2020 roku osiągnie rekordowe wyniki, jednak w założeniach nikt nie mógł przewidzieć pandemii koronawiusa. Nie jest to jednak jedyna firma, która ogłosiła dzisiaj masowe zwolnienia.

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

W zeszłym tygodniu Uber ogłosił redukcję miejsc pracy o 3700 stanowisk pełnoetatowych. Koszty z tym związane oraz odprawy firma szacuje na ok. 20 mln dolarów. Jak podają zachodnie media, zwolnienia mają dotyczyć przede wszystkim pracowników administracyjnych a nie kierowców.

Kilka dni temu rozmowę o masowych zwolnieniach podjął ze związkiem zawodowym również zarząd Kickstartera. Jak podaje Engadget, zredukowane ma zostać prawie 45 proc. wszystkich miejsc pracy. Firma miała się jednak porozumieć ze związkami i zapewnić pracownikom nawet sześciomiesięczną odprawę oraz tyle samo miesięcy płatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Podobnie jak w przypadku innych zwolnień w branży technologicznej podczas pandemii, decyzja każdej z firmy zdaje się być podyktowana kwestią przetrwania.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)