Kolejny skutek koronawirusa. Uber, Airbnb i Kickstarter masowo zwalniają pracowników

Kolejny skutek koronawirusa. Uber, Airbnb i Kickstarter masowo zwalniają pracowników

Kolejny skutek koronawirusa. Uber, Airbnb i Kickstarter masowo zwalniają pracowników
Źródło zdjęć: © Getty Images
06.05.2020 19:14

Pandemia COVID-19 odbija się na wielu branżach na całym świecie. Tym razem skutki mogli odczuć pracownicy takich firm jak Uber, Airbnb i Kickstarter, gdzie liczba zwolnionych przekroczyła nawet kilkadziesiąt procent.

6 maja, po południu Airbnb ogłosił, że zwalnia około 25 proc. swoich pracowników. W notatce napisanej przez CEO i współzałożyciela Airbnb Briana Chesky'ego firma poinformowała, że 1900 pracowników straci swoje posady.

Nie podano informacji dotyczących tego, w których krajach dojdzie do zwolnień. Wiadomo jednak, że będzie miało to szereg konsekwencji dla poszczególnych produktów, w tym Transport i Airbnb Studios. Wstrzymane zostaną również prace związane z hotelami.

Jak podaje Tech Crunch Airbnb przewiduje, że przychody firmy w 2020 r. będą niższe niż 50 proc. całkowitych wydatków w 2019 r., co niewątpliwie ma związek z kryzysem w branży turystycznej z powodu pandemii COVID-19. O możliwych zwolnieniach z powodu sytuacji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 zresztą Airbnb informował już wcześniej.

Airbnb to start up, który zyskał bardzo dobrą opinię. Spodziewano się, że firma w 2020 roku osiągnie rekordowe wyniki, jednak w założeniach nikt nie mógł przewidzieć pandemii koronawiusa. Nie jest to jednak jedyna firma, która ogłosiła dzisiaj masowe zwolnienia.

W zeszłym tygodniu Uber ogłosił redukcję miejsc pracy o 3700 stanowisk pełnoetatowych. Koszty z tym związane oraz odprawy firma szacuje na ok. 20 mln dolarów. Jak podają zachodnie media, zwolnienia mają dotyczyć przede wszystkim pracowników administracyjnych a nie kierowców.

Kilka dni temu rozmowę o masowych zwolnieniach podjął ze związkiem zawodowym również zarząd Kickstartera. Jak podaje Engadget, zredukowane ma zostać prawie 45 proc. wszystkich miejsc pracy. Firma miała się jednak porozumieć ze związkami i zapewnić pracownikom nawet sześciomiesięczną odprawę oraz tyle samo miesięcy płatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Podobnie jak w przypadku innych zwolnień w branży technologicznej podczas pandemii, decyzja każdej z firmy zdaje się być podyktowana kwestią przetrwania.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)