ycipk-xk5yca

Kolejne miasto się przekonało. W walce z komarami pomogą popularne ptaki

Nie opryski, a jerzyki - tak Zamość chce walczyć z plagą komarów. W tym roku trzeba było jeszcze wykorzystać środki, ale już w kolejnych pomóc ma natura.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolejne miasto stawia na jerzyki
Kolejne miasto stawia na jerzyki (Pixabay.com)
ycipk-xk5yca

Zaczęło się od wspólnego majsterkowania. W trakcie Pikniku Ekologicznego mieszkańcy Zamościa przygotowali 30 budek lęgowych dla jerzyków. Jako że zostało sporo materiałów, zgłosiła się jedna ze spółdzielni, która postanowiła je przejąć i wykorzystać. To jednak początek.

Miasto zapowiada, że stawia na ekologię i budek będzie więcej.

- Przekazane budki powinny zostać zamontowane do końca lipca. Będzie ich wtedy ok. 80 na terenie całego miasta. W przyszłym roku chcemy rozbudować lęg jerzyków. Miasto zaoszczędzi przynajmniej 20 tys. zł. - mówi w rozmowie z "Kurierem Lubelskim" Katarzyna Fornal-Urbańczyk z biura ochrony środowiska przy Urzędzie Miasta w Zamościu.

ycipk-xk5yca

W Zamościu na razie z komarami walczy się za pomocą oprysków. Miasto starało się jednak, by były "jak najmniej szkodliwe". W najbliższych latach pomóc ma właśnie natura. Pomysł zakłada, by w tworzenie budek zaangażowali się m.in. uczniowie szkół technicznych. W końcu posiadają i odpowiednie narzędzia, i umiejętności.

Coraz więcej miast zwraca się o pomoc do jerzyków. Niedawno pisaliśmy o budkach zamontowanych na ścianie jednej z warszawskich kamienic. Trzeba jednak pamiętać, że nie od razu jerzyki wprowadzą się do nowych domów.

Potrzebują nawet 2-3 lat, żeby zdecydować się na zasiedlenie danego miejsca. Nie oznacza to jednak, że nie warto stawiać domki już teraz. Jerzyki będą mogły zacząć się z nimi oswajać zanim odlecą do ciepłych krajów. A gdy wrócą - łatwiej im będzie zaakceptować nową lokalizację.

ycipk-xk5yca

Pomóc można nie tylko poprzez stawianie budek. Pilnujmy, czy osoby przeprowadzające remont nie niszczą już istniejących gniazd. Niestety, dewastacja takich miejsc to prawdziwa plaga. Jerzyki gniazdują m.in w otworach wentylacyjnych i szczelinach wysokich budynków, głównie wieżowców. W czasie remontów i termomodernizacji te otwory są blokowane. Zdarzały się przypadki, kiedy zamykano setki ptaków, doprowadzając do ich śmierci. Inwestorzy, jak np. spółdzielnie, powinny w trakcie prac wywieszać budki lęgowe w zamian za odebrane ptakom miejsca gniazdowania. Niestety tak się nie dzieje.

Dlaczego jerzyki są tak cenne i ważne? Według danych Dyrekcji Ochrony Środowiska jerzyk potrafi upolować dziennie nawet 20 tys. komarów, much i meszek.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-xk5yca

ycipk-xk5yca
ycipk-xk5yca