Kody QR na nagrobkach. Cyfrowe cmentarze zawitały już do Polski
Na cmentarzach w Stanach Zjednoczonych i Japonii już od dobrych 10 lat można spotkać nagrobki z kodami QR. Po ich zeskanowaniu za pomocą smartfonu odwiedzający dane miejsce spoczynku mogą zapoznać się z informacjami na temat zmarłego.
31.10.2022 | aktual.: 29.10.2024 10:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Z Japonii przez Stany Zjednoczone aż do Polski przybyła moda na nagrobki z kodami QR. Pozwalają one odwiedzającym groby zapoznać się z historią zmarłych, zobaczyć ich zdjęcia z młodości czy też odczytać zamieszczone w nich wspomnienie stojąc tuż przy pomniku bliskiego. Wystarczy wyjąć z kieszeni lub torebki smartfon i zeskanować kod QR.
Dzisiejsze smartfony często domyślnie są wyposażone w funkcję odczytywania kodów QR. Wystarczy włączyć w nich aparat lub specjalną aplikację i skierować obiektyw na tabliczkę z kodem, by otworzyła się specjalna strona internetowa poświęcona zmarłemu.
Kody QR na polskich cmentarzach
W Polsce już niemal każdy może skorzystać w tego technologicznego udogodnienia za sprawą takich projektów jak Epado, eMemoria, MemoryBook czy LuxPerpetua. Wielu kamieniarzy wykonujących pomniki również ma w swojej ofercie takie rozwiązanie. Warto jednak zaznaczyć, że wspomniane wyżej firmy udostępniają również wewnętrzne platformy pozwalające na założenie profilu bliskiej osoby, która odeszła z tego świata.
"Epado to wyjątkowe miejsce wspomnień o wspaniałych ludziach, których nie powinniśmy zapomnieć" – czytamy na stronie firmy założonej przez Stanisława Urbańczyka. Platforma umożliwia przygotowanie pamiętnika lub albumu wspomnień o najbliższych. Stworzenie profilu na Epado jest niezwykle proste i przypomina rejestrację w serwisach społecznościowych. Można w tym celu wykorzystać swoje konto na Facebooku lub wypełnić tradycyjny formularz rejestracyjny.
Po zapisaniu podstawowych danych użytkownik będzie mógł dodać zdjęcia i filmy upamiętniające zmarłą osobę, a także wybrać odpowiedni pakiet. W jego skład, poza abonamentem dla strony na określoną liczbę lat, wchodzi również fizyczny kod QR, który zamieszcza się na nagrobku. Epado przygotowało również aplikację do odczytywania kodów, którą można pobrać ze sklepu Google Play czy App Store.
Analogiczne rozwiązanie proponuje eMemoria oraz pozostałe platformy. "Uwiecznij pamięć twoich bliskich w portalu eMemoria.pl. Stwórz wspomnienie, dzięki któremu odwiedzający będą mogli poznać historię z życia zmarłego poprzez umieszczoną na pomniku specjalną tabliczkę z fotokodem, która wyświetli zawartość wspomnienia po zeskanowaniu kodu QR lub za pomocą naszej aplikacji dostępnej w Google Play oraz App Store" – czytamy na stronie projektu.