Kodeki dla Windows - odtworzysz każdy film!

Kodeki dla Windows - odtworzysz każdy film!

Kodeki dla Windows - odtworzysz każdy film!
Źródło zdjęć: © Nvidia
19.05.2011 13:53, aktualizacja: 19.05.2011 14:29

Windows 7 zupełnie nieźle radzi sobie z odtwarzaniem filmów i muzyki - w końcu wiele formatów jest obsługiwanych bez konieczności instalacji dodatkowych wtyczek. Za to użytkownicy XP i Visty po instalacji systemu mają przed sobą trochę pracy. Przedstawione tu wskazówki ułatwią im zadanie.

Nawet, gdy używamy Windows 7. musimy uważać: już w Viście wprowadzono dodatkowy interfejs do obsługi plików multimedialnych o nazwie Media Foundation. Stanowi on uzupełnienie znanej z Windows XP technologii DirectShow i określa zasady, według których do odtwarzania danego formatu plików jest wybierany konkretny filtr. A tej kwestii nie powinniśmy pozostawiać systemowi. Jeśli chodzi o problematyczny interfejs Windows 7, proponujemy dwa podejścia: drogę na skróty dla tych, którzy chcą bez wysiłku zyskać możliwość odtwarzania dowolnych plików, oraz bardziej skomplikowany scenariusz dla kinomanów o szczególnych potrzebach.

Po doposażeniu systemu w niezbędne filtry pozostaje jeszcze wybór właściwego odtwarzacza –. i nie jest nim bynajmniej Windows Media Player. Zamiast niego proponujemy inny program w Windows 7, któremu zupełnie niesłusznie poświęca się niewiele uwagi: Windows Media Center. Łączy on obsługę zarówno plików zapisanych na dysku lokalnym, jak i strumieni multimedialnych z Sieci. Ponadto Media Center można rozszerzyć o odtwarzanie formatów, których obsługi nie przewidział Microsoft. Prezentujemy również kilka wtyczek zwiększających komfort użytkowania tego programu i umożliwiających dopasowanie go do własnych upodobań.

Obraz
© (fot. via Chip.pl)

Multimedia w XP i Viście

XP i Vista same z siebie odtwarzają niewiele typów plików. W tej sytuacji użytkownicy wspomagają się gotowymi pakietami kodeków lub odtwarzaczem VLC, często nie zdając sobie sprawy z wad tego rozwiązania. Instalacja kilku pakietów kodeków może powodować konflikty między nimi, a VLC nie odtwarza każdego pliku. Lepiej poświęcić więc chwilę na własnoręczną konfigurację obsługi multimediów.

Problemy z odtwarzaniem wszystkich nieobsługiwanych przez XP czy Vistę typów plików załatwi za jednym zamachem biblioteka filtrów ffdshow. Jest ona dostępna w wersjach dla 32. lub 64-bitowych systemów operacyjnych na stronie ffdshow-tryout.sourceforge.net. Aby pobrać najnowsze wydanie pakietu, przejdźmy do działu »Download« i wybierzmy odpowiednią pozycję z listy »Latest SVN builds«.

Po ściągnięciu pliku EXE i instalacji kodeków czas na konfigurację. Klikamy menu »Start | Wszystkie programy | ffdshow | DXVA video decoder configuration«. W oknie ustawień włączamy przyspieszenie sprzętowe karty graficznej, co odciąży procesor CPU, umożliwiając odtwarzanie filmów HD nawet na słabych komputerach takich jak netbooki. W tym celu klikamy zakładkę »Hardware acceleration«. i zaznaczmy pola wyboru »H264« oraz »VC1«. Listę rozwijaną »Post processing« ustawiamy na »Surface Overlay«, aby akceleracja sprzętowa była wykorzystywana również przy odtwarzaniu filmów z napisami. Ich wyświetlanie można aktywować, zaznaczając pole wyboru »Napisy« w zakładce o tej samej nazwie.

Następnie, także przez menu »Start«, uruchamiamy moduł »Konfiguracja dekodera obrazu ffdshow«, gdzie zaznaczamy to samo pole, aby napisy były wyświetlane również podczas odtwarzania filmów w formatach niekorzystających z przyspieszenia sprzętowego. Przechodzimy do zakładki »Kodeki«. i włączamy obsługę innych formatów, które domyślnie nie są obsługiwane przez Windows XP, przede wszystkim MPEG-2 – w tym przypadku jako dekoder wybierzmy »libavcodec«. Ten sam filtr ustawmy dla plików VC-1, ponieważ macierzysty kodek Windows nie obsługuje przyspieszenia sprzętowego. Gdy uporamy się z konfiguracją dekoderów, musimy się upewnić, że Windows będzie zawsze wykorzystywał filtr ffdshow do odtwarzania multimediów, nawet jeśli jakiś program bez pytania zainstaluje inne filtry. W tym celu klikamy zakładkę »Ustawienia DirectShow« i przesuwamy suwak »Priorytet« w prawo do położenia »Bardzo wysoki«.

Obraz

Przy oglądaniu filmów ze ścieżkami dźwięku i napisami w różnych językach możemy chcieć przełączać się między nimi. Dobry odtwarzacz multimedialny powinien być wyposażony w odpowiednią funkcję. Jednak Windows Media Player jest jej pozbawiony. Ale nawet jeśli go używamy, możemy wybrać język na poziomie dekodera ffdshow. Aby jego ikona była zawsze wyświetlana w Zasobniku systemowym, klikamy zakładkę »Ikony, ścieżki i konfiguracja«. i zaznaczmy pola wyboru: »Pokaż informacje w etykiecie ikony« oraz »Dodaj menu ikon do menu strumienia/wersji językowej«. Od tej chwili, gdy klikniemy ikonę ffdshow, będziemy mogli wybrać język napisów i ścieżki dźwiękowej.

Pozostaje jeszcze kwestia nieobsługiwanych formatów. Pliki AVI, MPEG i VOB Windows XP odtwarza bez problemu. Instalując aplikację Haali Media Splitter (www.haali.su/mkv), wzbogacimy system o obsługę formatów MKV, MP4. M2TS i TS. Opracowany przez Apple’a format MOV wymaga instalacji kodeka QuickTime. Warto jednak się zastanowić, czy naprawdę go potrzebujemy – posiada on liczne luki w zabezpieczeniach, obecnie więc nawet Apple publikuje klipy HD w formacie mp4.

Po poprawnym skonfigurowaniu ffdshow możemy używać dowolnego odtwarzacza, a nie tylko VLC Media Player. Nic nie przemawia też przeciwko Windows Media Player, ale jeśli chcemy korzystać z różnych źródeł multimediów –. zarówno z plików na dysku, karty telewizyjnej, jak i mediów strumieniowych – sięgnijmy lepiej po program typu media center. Na naszej płycie umieściliśmy wszechstronne narzędzie tego rodzaju: MediaPortal na licencji open source.

Rozwiązanie dla Windows 7

Jeżeli często odtwarzamy multimedia na pececie, warto rozważyć przesiadkę na Windows 7. Nowy system bez problemu poradzi sobie z najważniejszymi formatami, a zintegrowane filtry obsługują akcelerację sprzętową karty graficznej. Niestety „Siódemka” jest też trudniejsza w konfiguracji, ponieważ wszystkie jej kodeki działają na bazie nowego interfejsu Media Foundation i to one są preferowane przez system. Oznacza to, że filtry współpracujące z interfejsem DirectShow nie mogą pokazać swoich możliwości. Musimy więc zacząć od podjęcia decyzji: korzystać z interfejsu Media Foundation czy go wyłączyć.

Decydując się na Media Foundation, zaoszczędzimy sobie pracy, a i tak będziemy mogli odtworzyć praktycznie wszystko poza kilkoma wyjątkowymi przypadkami. Otwieramy Windows Media Player i w oknie »Opcje | Wydajność«. i zaznaczamy pole wyboru »Włącz przyspieszanie wideo DirectX dla plików WMV«. To wszystko, co trzeba zrobić, jeśli chodzi o formaty wideo. Ale brakuje jeszcze obsługi plików typu MKV. Instalujemy z naszej płyty pakiet DivX Plus, w którego skład wchodzi jedyny dostępny obecnie filtr MKV na bazie Media Foundation. Instalacja filtru wymaga połączenia z Siecią. Wybierając komponenty, zwróćmy uwagę, by zaznaczyć jedynie pole »DivX Plus Codec Pack« – inne elementy nie są nam potrzebne.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Jeśli chodzi o dźwięk, brakuje przede wszystkim obsługi Dolby AC3 i DTS. Oba kodeki są dostępne w Windows 7. ale mogą być używane wyłącznie przy odtwarzaniu płyt DVD oraz Blu-ray i tylko przez program Media Center. By rozwiązać ten problem, zainstalujmy filtr AC3 (ac3filter.net). Aktywując podczas instalacji 32- lub 64-bitowy sterownik »ACM driver«, będziemy mogli korzystać z filtrów AC3 i DTS Microsoftu również podczas odtwarzania multimediów z innych źródeł – ale wciąż tylko w Media Center. Chcąc korzystać z innego odtwarzacza, musimy dodatkowo wybrać element »AC3 Filter«. Obsługę formatów audio Ogg i FLAC zapewni pakiet OpenCodecs z naszej płyty.

Sytuacja komplikuje się, jeśli często oglądamy filmy z napisami: ponieważ nie ma filtra Media Foundation obsługującego wyświetlanie tekstu, musimy skorzystać z kodeków DirectShow, wyłączając przyspieszenie sprzętowe. Takie rozwiązanie jest akceptowalne jedynie dla posiadaczy mocnych komputerów i osób, które nie oglądają filmów HD w formacie MKV. Skopiujmy 64-bitową wersję filtra VobSub z naszej płyty na dysk i rozpakujmy plik »VSFilter.dll«. do folderu »SysWOW64« w katalogu systemowym. Aby zarejestrować bibliotekę DLL, utwórzmy w notatniku plik wsadowy z następującą komendą:
@%SystemRoot%\SysWOW64\ regsvr32.exe•VSFilter.dll

Zapiszmy go również w katalogu „Sys-WOW64”. z rozszerzeniem BAT. Klikając dwukrotnie plik, aktywujemy filtr. Chcąc później usunąć filtr z systemu, utwórzmy plik wsadowy z komendą:
@%SystemRoot%\SysWOW64\ regsvr32.exe•/u•VSFilter.dll

i dwukrotnie kliknijmy jego ikonę. Powyższa instrukcja dotyczy tylko instalacji 64-bitowego filtra w 64-bitowej wersji Windows. 32-bitowy filtr instalujemy w analogiczny sposób, ale w folderze »System32«.

Przypadki szczególne w systemie Windows 7

Jeśli Windows 7 ma odtwarzać naprawdę każdy format, wyłączmy Media Foundation i korzystajmy wyłącznie z filtrów DirectShow. Najszybciej będzie użyć gotowego pakietu kodeków Shark00. przygotowanego do takiego zastosowania. Można go ściągnąć ze strony shark007.net – pobierzmy pakiet »Windows 7 Codecs« i – jeśli korzystamy z 64-bitowej wersji Windows – »x64 Components addon«.

Obraz
© Pierwszy krok: Pakiet Shark pozwala wyłączyć Media Foundation, aby dowolnie konfigurować Windows 7. (fot. via Chip.pl)

Najpierw dezaktywujemy wszystkie zainstalowane wcześniej bezpłatne kodeki. W tym celu po instalacji pakietu Shark otwieramy menu »Start | Wszystkie programy | Shark007Codecs | Settings Application«. W zakładce »MKV«. usuwamy zaznaczenie w polu »DivX Media Foundation Splitter«, w zakładce »SWAP« zaznaczamy pola »Disable Windows Media Foundation« i »Use FFD-showDXVA for WC1«, a w zakładce »DirectShow« – pole »Use FFDshow Codec«. W zakładce »MPG~MP4« dla »MP4 Playback« zaznaczamy tylko opcję »Haali’s Splitter«, a dla »overall MPEG Playback« – »Gabest Splitter«. Jeśli nasza karta graficzna obsługuje przyspieszenie sprzętowe, przechodzimy do zakładki »H264« i w górnej części okna zmieniamy ustawienie na »Do not use FFDshow« po lewej stronie, a po prawej na »Use FFDshow DXVA«. Jeżeli nasza karta graficzna nie oferuje takiej funkcji, wybieramy »FFDshow with multithreading«. W zakładce »AVI« ponownie wybieramy »Haali’s Splitter«.

W 64-bitowych wersjach Windows należy wprowadzić analogiczne ustawienia również w module »Settings application x64«. Aby zatwierdzić wybór w każdym z okien, przechodzimy do zakładki »Misc«. i korzystamy z przycisku »Save all settings«.

Windows Media Center jako odtwarzacz uniwersalny

Jeśli zdecydujemy się używać systemowego Media Center jako odtwarzacza do wszystkich multimediów, zainstalujmy wtyczkę rozbudowującą go o brakujące funkcje. Media Control Plug-in z naszej płyty pozwala optymalizować ustawienia obrazu podczas odtwarzania i przełączać się pomiędzy ścieżkami dźwiękowymi a wersjami napisów. Do wywoływania okna ustawień podczas oglądania filmu służy skrót klawiszowy [Ctrl] + [Alt] + [B]. Teraz Media Center może pokazać swoje najmocniejsze strony: połączenie z Siecią zapewnia dostęp do znacznie większej liczby materiałów niż tylko filmy i utwory muzyczne na dysku. Możemy np. słuchać tysięcy radiostacji dzięki wtyczce More Radio albo za pomocą rozszerzenia MacroTube przeglądać portale wideo takie jak YouTube bezpośrednio w oknie Media Center. Jeszcze więcej materiałów i własną mediatekę oferuje Media Browser.

Obraz
© Więcej funkcji Media Control umożliwia regulację jakości obrazu w Media Center oraz wybór ścieżki dźwięku i napisów. (fot. via Chip.pl)

Narzędzie to umożliwia znacznie wygodniejsze zarządzanie zebranymi serialami i filmami niż biblioteka Media Center. Aby umożliwić dostęp do dodatkowych klipów, otwieramy w menu Start okno »Media Browser | Configurator«. Chcąc dodać adresy ulubionych kanałów, przechodzimy do zakładki »Podcasts«. Z kolei w zakładce »Plug-ins«. instalujemy wtyczkę »Film Trailers«, aby w bibliotece pojawiały się najnowsze zwiastuny filmowe. Wtyczki nie radzą sobie jedynie z prawdziwym IPTV. Jednak nie wynika to z problemów z oprogramowaniem, ale raczej z zaległości polskiej telewizji.

Łańcuch filtrów: Tak Windows obrabia pliki filmowe

Odtwarzanie multimediów przebiega zawsze według tej samej zasady: system korzysta z łańcucha filtrów wykonujących operacje na materiale w czasie od jego odczytania do wyświetlenia obrazu. Microsoft zainstalował w Windows 7 dwa konkurencyjne interfejsy służące do tego celu: stary DirectShow (DS) i nowy Media Foundation (MF). „Siódemka”. preferuje przy tym zawsze filtry MF niezależnie od tego, jakie filtry DS zainstalował użytkownik i jak dobrze je skonfigurował.

Obraz
© (fot. via Chip.pl)

Ponadto oba interfejsy mają własne systemy oceny filtrów pozwalające wybierać kodeki odpowiednie dla danego formatu pliku. W tym celu każdemu filtrowi jest przydzielany priorytet –. i tu zaczynają się różnice. DirectShow pozwala programistom samodzielnie przypisywać priorytet swoim filtrom, co wprowadza niezdrową konkurencję między twórcami wtyczek i nie wnosi nic w kwestii ich jakości. Aby usunąć ten problem, Microsoft centralnie określa priorytet filtrów MF. W tym celu programiści muszą przygotowywać swoje filtry do certyfikacji. Nic więc dziwnego, że dotychczas istnieje bardzo mało certyfikowanych filtrów Media Foundation niepochodzących od Microsoftu, a Windows 7 zawsze preferuje własne filtry MF.

Wtyczki do WMC

Możliwości Windows Media Center mogą zwiększyć liczne wtyczki pozwalające dopasować odtwarzacz do własnych potrzeb. Najlepsze umieściliśmy na naszej płycie.

*AV Art Fixer *
Media Center nie jest zbyt wygodne, jeśli chodzi o łączenie okładek albumów z plikami muzycznym. Na szczęście jest Art Fixer.

*clipShow *
Jedna linia czasu dla wszystkich klipów, możliwość tworzenia własnych list i funkcja odtwarzania losowego.

*DVRMSToolbox *
Program przetwarzający audycje telewizyjne rejestrowane za pomocą Media Center –. rozpoznaje bloki reklamowe i wycina je.

*Media Center Studio *
Jedyne dostępne narzędzie umożliwiające dopasowanie interfejsu Media Center do indywidualnych potrzeb, można nawet zmieniać strukturę katalogów.

*Power Playlist *
Wtyczka rozszerza możliwości Media Center o funkcję wyświetlania pokazów slajdów z podkładem muzycznym i dodaje nowe wizualizacje.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl:"Facebook rozbije Ci małżeństwo"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)