Koci pasożyt groźny dla człowieka. Prowadzi do trwałych zmian w mózgu
Toxoplasma gondii to pasożyt, który często atakuje domowe koty. Dla zwierząt może być bardzo niebezpieczny, ale jego wpływ na zdrowie człowieka również jest duży. Naukowcy ustalili, że może prowadzić do trwałych zmian w mózgu.
Toxoplasma gondii to jednokomórkowy pasożyt, który atakuje koty domowe, ale ludzie nietrzymający zwierzęcia w domu również mogą zostać zarażeni toksoplazmozą wywoływaną przez pasożyta.
Badania pokazują, że ludzie z pozytywnym wynikiem na toksoplazmozę wykazują bardzo specyficzne zachowania. Zdaniem badaczy częściej podejmują określone rodzaje ryzyka niż ci, którzy nie mają toksoplazmozy. Nie jest jednak do końca jasne, jak to się dzieje.
Jak atakuje pasożyt?
Toxoplasma gondii może żyć w ciele większości ssaków, jednak badania opublikowane w 2019 roku, potwierdzają, że pasożyt rozmnaża się tylko w kocich jelitach. Aby ułatwić sobie, dostanie się tam, stosuje na swoich nosicielach bardzo niepokojącą technikę kontroli mózgu.
Gdy nosicielem jest gryzoń (najczęściej mysz lub szczur), to pasożyt zmienia jego zachowanie, sprawiając, że mniej boi się ryzyka. Powoduje również, że gryzonie przyciąga zapach kocich odchodów. Innymi słowy: robi wszystko, by gryzoń natknął się na kota, a następnie, by mógł zostać złapany i zjedzony. Dzięki temu pasożyt może trafić do kocich jelit.
Toksoplazmoza u ludzi
Ludzie nie są odporni na Toxoplasma gondii - w rzeczywistości uważa się, że co najmniej jedna trzecia światowej populacji ma toksoplazmozę. Niektórzy ludzie zarażają się, gdy sprzątają kuwetę swojego kota, ale wielu z nas po prostu je niedogotowane mięso lub niemyte warzywa.
Pierwsze zakażenie toksoplazmozą objawia się podobnie do grypy, ale większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Choroba jest jednak niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może zaszkodzić kobietom. Ale najnowsze badania pokazują jeszcze jeden niepokojący wpływ pasożyta na człowieka.
- Podstawy ludzkiego mózgu są dość podobne do działania myszy - powiedział Markus Fitza z Frankfurt School of Finance and Management w Niemczech w rozmowie z Live Science. Najprościej mówiąc, człowiek zakażony toksoplazmozą również jest skłonny do podejmowania większego ryzyka.
Co najmniej dwa badania - jedno analizujące 370 osób w Turcji, a drugie obejmujące prawie 600 osób w Czechach - wykazały, że osoby, u których wykryto przeciwciała Toxoplasma gondii, są bardziej narażone na wypadek samochodowy.
Nie wiadomo do końca, jak utajone zakażenia toksoplazmozą może wpływać na osobowość, np. zmniejszając lęk przed ryzykiem. Naukowcy zajmujący się badaniami nad wypadkami samochodowymi napisali, że pasożyt pozostawia trwałe zmiany w mózgu w ośrodku odpowiedzialnym za produkcję dopaminy (wpływającej na podejmowanie ryzyka i ocenie potencjalnej nagrody).
Live Science zwraca również uwagę, że osoby z potwierdzoną toksoplazmozą wykazują częściej agresywne zachowania. Co ciekawe, zmniejszony strach przed niebezpieczeństwem może mieć również swoje zalety.
Praca Fitzy wykazała, że przedsiębiorcy są bardziej podatni na zarażenie niż ogół populacji, a przedsiębiorcy zarażeni pasożytem zwykle zarabiają średnio 6000 dolarów więcej rocznie niż ci, którzy go nie mają. Badania nad zrozumieniem, w jaki sposób pasożyt wpływa na ludzki mózg, wciąż trwają.