Kleszcze nie będą już groźne? Odkrycie naukowców może pomóc w leczeniu boreliozy

Kleszcze nie będą już groźne? Odkrycie naukowców może pomóc w leczeniu boreliozy
13.11.2020 11:49
Odkrycie naukowców. Może pomóc w leczeniu boreliozy
Odkrycie naukowców. Może pomóc w leczeniu boreliozy
Źródło zdjęć: © Pixabay

Naukowcy z Uniwersytetu Yale dokonali imponującego odkrycia. Chodzi o białko PGLYRP1, które może okazać się pomocne zarówno w diagnozowaniu, jak i leczeniu boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze.

Borelioza jest najpoważniejszą chorobą przenoszoną przez kleszcze zainfekowane krętkami bakterii Borrelia burgdorferi. Przebieg infekcji jest różny. U większości osób występują łagodne objawy, które można opanować za pomocą antybiotyków. W niektórych przypadkach choroba może spowodować jednak zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu serca, układu nerwowego czy stawów.

Naukowcy z Uniwersytetu Yale dokonali imponującego odkrycia, dzięki któremu już wkrótce, znienawidzone przez ludzi kleszcze mogą przestać być takie groźne.

Specjaliści po zbadaniu ponad 1000 ludzkich genów i przeanalizowaniu ich interakcji z 36 próbkami Borrelia burgdorferi, doszli do wniosku, że jedno z białek - PGLYRP1, działa jak wczesny sygnał ostrzegawczy dla układu odpornościowego, po wystawieniu go na kontakt z bakteriami wywołującymi boreliozę.

Zobacz: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy [Wideo]

Podczas kolejnego badania przeprowadzonego na myszach zaobserwowano, że gryzonie pozbawione białka PGLYRP1, miały w swoim organizmie więcej bakterii niż te, które je posiadały. Ponadto stwierdzono u nich również nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.

- Stymulowanie zdolności ludzi do wytwarzania większej ilości tego białka może pomóc w zwalczeniu boreliozy - tłumaczy główny autor badań, prof. Erol Fikrig z Uniwersytetu Yale.

Jego zespół przeprowadzi teraz dalsze analizy, które pomogą odpowiedzieć na pytanie, czy osoby z podwyższonym poziomem PGLYRP1 mogą być mniej podatne na Borrelia burgdorferi. Zdaniem ekspertów, wyniki badań pomogą wyjaśnić, dlaczego niektóre osoby przechodzą boreliozę ciężej od innych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)