Kleszcze nie będą już groźne? Odkrycie naukowców może pomóc w leczeniu boreliozy

Naukowcy z Uniwersytetu Yale dokonali imponującego odkrycia. Chodzi o białko PGLYRP1, które może okazać się pomocne zarówno w diagnozowaniu, jak i leczeniu boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze.

Odkrycie naukowców. Może pomóc w leczeniu boreliozy
Odkrycie naukowców. Może pomóc w leczeniu boreliozy
Źródło zdjęć: © Pixabay

Borelioza jest najpoważniejszą chorobą przenoszoną przez kleszcze zainfekowane krętkami bakterii Borrelia burgdorferi. Przebieg infekcji jest różny. U większości osób występują łagodne objawy, które można opanować za pomocą antybiotyków. W niektórych przypadkach choroba może spowodować jednak zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu serca, układu nerwowego czy stawów.

Naukowcy z Uniwersytetu Yale dokonali imponującego odkrycia, dzięki któremu już wkrótce, znienawidzone przez ludzi kleszcze mogą przestać być takie groźne.

Specjaliści po zbadaniu ponad 1000 ludzkich genów i przeanalizowaniu ich interakcji z 36 próbkami Borrelia burgdorferi, doszli do wniosku, że jedno z białek - PGLYRP1, działa jak wczesny sygnał ostrzegawczy dla układu odpornościowego, po wystawieniu go na kontakt z bakteriami wywołującymi boreliozę.

Podczas kolejnego badania przeprowadzonego na myszach zaobserwowano, że gryzonie pozbawione białka PGLYRP1, miały w swoim organizmie więcej bakterii niż te, które je posiadały. Ponadto stwierdzono u nich również nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.

- Stymulowanie zdolności ludzi do wytwarzania większej ilości tego białka może pomóc w zwalczeniu boreliozy - tłumaczy główny autor badań, prof. Erol Fikrig z Uniwersytetu Yale.

Jego zespół przeprowadzi teraz dalsze analizy, które pomogą odpowiedzieć na pytanie, czy osoby z podwyższonym poziomem PGLYRP1 mogą być mniej podatne na Borrelia burgdorferi. Zdaniem ekspertów, wyniki badań pomogą wyjaśnić, dlaczego niektóre osoby przechodzą boreliozę ciężej od innych.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościnaukaborelioza
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)