Kinect zmuszony do działania z pecetem

Kinect zmuszony do działania z pecetem

Kinect zmuszony do działania z pecetem
Źródło zdjęć: © Microsoft
10.11.2010 14:07, aktualizacja: 10.11.2010 14:17

Firma Adafruit postanowiła ufundować nagrodę pieniężną w wysokości 2000 dolarów za stworzenie otwartoźródłowego sterownika dla urządzenia Kinect, czyli specjalnej kamery rejestrującej obraz 3D.

Firma Adafruit postanowiła ufundować nagrodę pieniężną w wysokości 2000 dolarów za stworzenie otwartoźródłowego sterownika dla urządzenia Kinect, czyli specjalnej kamery rejestrującej obraz 3D.

Kinect powstał z myślą o konsoli Microsoft Xbox 360 i służy do sterownia grami bez pośrednictwa specjalnych kontrolerów. Interpretuje zaobserwowane ruchy gracza i na tej podstawie odbywa się interakcja użytkownika z konsolą. Wkrótce po ogłoszeniu konkursu programiście ukrywającemu się pod pseudonimem AlexP udało się obsłużyć to urządzenie za pośrednictwem peceta z systemem Windows i rejestrować na nim obrazy z kamerki RGB i czujnika głębi działającego na podczerwień. Jako dowód AlexP zamieścił klip wideo w serwisie YouTube.

Programista uzyskał też możliwość sterowania silnikiem zamontowanym w podstawie, który pozwala na regulację w pionie oraz odczytywanie informacji z czujnika położenia kamerki. O ile obraz pochodzący z kamerki RGB jest dość wyraźny w rozdzielczości 640×480. o tyle obraz z czujnika głębi jest bardzo zniekształcony. Według AlexaP ten ostatni również pracuje w rozdzielczości 640×480 pikseli, choć inne źródła w Sieci podawały 320×240. Trzeba jednak nadmienić, że nagroda ufundowana przez Adafruit zostanie przyznana dopiero wówczas, gdy komuś uda się opracować otwartoźródłowy sterownik, który będzie prawidłowo przetwarzał informacje o głębi odczytywane z kamerki.

Kinect jest sprzedawany w Stanach Zjednoczonych od 4 października. W Polsce urządzenie to można kupić od dzisiaj (1. listopada) za około 600 zł w zestawie z pakietem minigier Kinect Adventures.

Przy okazji warto przypomnieć, że dziś rusza polska edycja usługi Xbox LIVE. Osoby, które łączyły się z serwerami LIVE działającymi poza Polską i teraz chciałyby przenieść się do kraju, powinny jednak najpierw zapoznać się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)