Kiedyś dzień trwał 18 godzin. Dziś trwa 23 i 56 minut i nadal się wydłuża
Długość dnia ziemskiego jest zależna od prędkości rotacji Ziemi. Ta stale zwalnia, a dni bez przerwy się wydłużają.
14.03.2021 09:24
Długo przed tym, gdy ludzie zaczęli odmierzać czas, ziemski dzień trwał zdecydowanie krócej niż dziś. 1,4 miliarda lat temu doba trwała zaledwie 18 godzin i 42 minuty (mniej więcej). Nasza planeta wirowała wtedy szybciej, a Księżyc znajdował się 43 tysiące kilometrów bliżej (dziś to 384 tys. km).
Długość dnia na planecie jest ściśle związana z prędkością jej obracania się wokół własnej osi. Im szybciej się obraca, tym dzień jest krótszy, np. na Jowiszu dzień trwa tylko 9 godzin i 55 minut.
Prędkość wirowania planety zależy od wielu aspektów. Jednym jest dystans do jej księżyców lub księżyca, które działają na planetę poprzez siły grawitacyjne. W przypadku Ziemi na jej prędkość obracania wpływa także ruch płynnego jądra składającego się z roztopionego żelaza i niklu. Na powierzchni Ziemi na jej ruch wpływają natomiast ruchy oceanów i wiatrów.
Chwilowo na rotację Ziemi mogą wpłynąć znaczne kataklizmy naturalne. Po trzęsieniu ziemi w 2004 roku, które zdewastowało wybrzeża Indonezji i pochłonęło tysiące ofiar, Ziemia zaczęła obracać się 3 milisekundy szybciej.
Rotacja Ziemi zmienia się także okresowo, w zależności do tego, jak daleko planeta znajduje się od Słońca. Ponieważ jej orbita to elipsa, to zmiany następują każdego roku. Na szczęście nie są na tyle duże, aby wprowadzać zamieszanie każdego roku, ani nawet w ciągu życia jednego człowieka. Zdecydowanie więcej zamieszania wprowadza zmiana czasu, która przypada już niebawem (28 marca).