NASA potwierdza: 2001 FO32 to największa asteroida, jaka w tym roku zbliży się do Ziemi

NASA potwierdza: 2001 FO32 to największa asteroida, jaka w tym roku zbliży się do Ziemi

NASA potwierdza: wielka asteroida wkrótce zbliży się do Ziemi
NASA potwierdza: wielka asteroida wkrótce zbliży się do Ziemi
Źródło zdjęć: © Pixabay
Michał Prokopowicz
12.03.2021 11:00

NASA poinformowała, że już 21 marca Ziemię minie asteroida 2001 FO32. Naukowcy wyjaśniają, że będzie to największy tego typu obiekt, jaki zbliży się do naszej planety w 2021 roku. Dodają, że został on sklasyfikowany jako "potencjalnie niebezpieczny".

NASA potwierdziła w czwartek, że już wkrótce naszą planetę minie wielka asteroida. Obiekt nazwany 2001 FO32 będzie największym tego typu, jaki minie Ziemię w tym roku. Do zbliżenia dojdzie już 21 marca.

Amerykańska agencja przyznaje, że choć nie ma najmniejszych szans na to, aby doszło do zderzenia ciał niebieskich, to asteroida odkryta 20 lat temu zaliczana jest do obiektów "potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi".

Największa asteroida jaka zbliży się w tym roku do Ziemi (900 metrów średnicy), minie naszą planetę w odległości nie większej niż 1,3 mln mil (ponad 2 miliony kilometrów). Będzie więc znajdować się ponad pięć razy dalej niż nasz naturalny satelita.

Astronomowie mają nadzieję, że zbliżenie do którego dojdzie już za kilka dni, pozwoli im na lepsze poznanie asteroidy.

- Obecnie niewiele wiadomo na temat tego obiektu, więc zbliżające się spotkanie będzie stanowić doskonałą okazję, aby bardziej niż kiedykolwiek, poznać tę asteroidę - mówi Lance Benner, główny naukowiec w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA.

Specjalista dodaje, że naukowcy liczą na lepsze zrozumienie rozmiarów asteroidy i poznanie jej składu dzięki analizie światła odbijającego się od jej powierzchni. - Kiedy światło słoneczne uderza w powierzchnię asteroidy, minerały w skale pochłaniają niektóre długości fal, odbijając inne - wyjaśnia.

- Badając widmo światła odbijającego się od powierzchni obiektu, możemy poznać wiele tajemnic, jakie do tej pory skrywała asteroida 2001 FO32 - tłumaczy naukowiec z NASA.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)