KE kwestionuje sposób regulacji stawek MTR przez UKE

KE kwestionuje sposób regulacji stawek MTR przez UKE
Źródło zdjęć: © Sebastien Bertrand / CC

08.11.2011 15:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Komisja Europejska zwróciła się do UKE z prośbą o wyjaśnienie zgodności z prawem unijnym działań dotyczących regulacji stawek za zakańczanie połączeń w sieciach łączności ruchomej w Polsce.

Wątpliwości Komisji Europejskiej wzbudził sposób, w jaki UKE reguluje stawki MTR. Chodzi tu o publikowanie na stronie internetowej UKE jedynie zalecanych stawek MTR, w niewiążącej operatorów formie, zamiast ich regulowaniu na drodze prawnej, wiążącej wszystkie obejmujące je podmioty.

Komisja obawia się, że takie postępowanie przez UKE może oznaczać brak przewidywalności i pewności prawnej dla uczestników rynku, umożliwiając im tym samym znaczne odstępstwa od zasad regulacyjnych UE. Ich postanowienia zapisane zostały w zaleceniu Komisji z 2009 roku w sprawie uregulowań dotyczących stawek za zakańczanie połączeń w sieciach łączności stacjonarnej i ruchomej.

Komisja uważa, że, wobec braku właściwie nałożonych obowiązków kontroli cen, przedstawiona przez UKE propozycja niesie ze sobą niebezpieczeństwo umożliwiania operatorom nakładania cen przekraczających poziomy jedynie _ zalecane _ przez UKE. Może to prowadzić do sporów między operatorami oraz do zbędnych kosztów regulacyjnych.

Jednocześnie Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiadająca za sprawy agendy cyfrowej, stwierdziła, że ma nadzieję na ścisłą współpracę UKE z Komisją Europejską i innymi organami regulacyjnymi w tej kwestii, w celu doprowadzenia do większej przejrzystości i przewidywalności na polskim rynku w odniesieniu do usług MTR.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)