Kawowy Kalkulator Energii po polsku. Sprawdź, jak działa na ciebie kawa

Kawowy Kalkulator Energii po polsku. Sprawdź, jak działa na ciebie kawa11.10.2019 12:53
Kawowy Kalkulator Energii po polsku. Sprawdź, jak działa na ciebie kawa
Źródło zdjęć: © Fotolia

Pobudza, ale jak bardzo? Teraz łatwo możemy się o tym przekonać. Kawowy Kalkulator Energii działa już w języku polskim.

- Kalkulator - oparty na pracy amerykańskich naukowców - opracował zespół lekarzy z krakowskiego startupu Omni Calculator i pokazuje, co się dzieje z organizmem w zależności od liczby przespanych godzin i spożytych dawek kofeiny. W ten sposób każdy może sobie indywidualnie ustalić moment maksymalnego 'pobudzenia' i zoptymalizować ilości wypijanej dziennie kawy” – powiedziała PAP Natalia Nazim, reprezentująca krakowski startup.

Zasady działania są proste. Najpierw ustalamy, o której godzinie wstaliśmy i ile godzin przespaliśmy. Następnie wpisujemy, kiedy napiliśmy się kawy lub innego napoju z zawartością kofeiny. Podajemy nie tylko godzinę, ale też metodę, jaką przyrządzony został napar, oraz objętość.

Dzięki temu kalkulator jest w stanie określić czujność (czyli miarę refleksu i zdolności do utrzymania koncentracji) lub czas reakcji czy jej szybkość. To my wybieramy, co chcemy sprawdzić.

Zobacz też: Kanibalizm jako nowy sposób walki ze zmianami klimatycznym

W trybie zaawansowanym dodatkowo możemy wpisać zawartość kofeiny. To akurat kluczowe. Twórcy przyrządzili miniporadnik i tekst wyjaśniający "jak dużo kofeiny znajdziemy w kubku kawy, herbaty lub napoju energetycznym".

Warto jednak pamiętać, że dużo zależy od metody parzenia - jak zwracają uwagę kawowi eksperci, jeżeli zależy nam na energii, wybierajmy kawy, które "parzą się dłużej, w większej ilości wody" - a także odmiana botaniczna. Espresso w jednej kawiarni może być więc "słabe", a w innej "mocne" - w zależności od tego, co zaserwuje nam barista. Mówienie o "mocy kawy" jest bardzo ogólne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)