Kawowy Kalkulator Energii po polsku. Sprawdź, jak działa na ciebie kawa

Kawowy Kalkulator Energii po polsku. Sprawdź, jak działa na ciebie kawa

Kawowy Kalkulator Energii po polsku. Sprawdź, jak działa na ciebie kawa
Źródło zdjęć: © Fotolia
Adam Bednarek
11.10.2019 12:53

Pobudza, ale jak bardzo? Teraz łatwo możemy się o tym przekonać. Kawowy Kalkulator Energii działa już w języku polskim.

- Kalkulator - oparty na pracy amerykańskich naukowców - opracował zespół lekarzy z krakowskiego startupu Omni Calculator i pokazuje, co się dzieje z organizmem w zależności od liczby przespanych godzin i spożytych dawek kofeiny. W ten sposób każdy może sobie indywidualnie ustalić moment maksymalnego 'pobudzenia' i zoptymalizować ilości wypijanej dziennie kawy” – powiedziała PAP Natalia Nazim, reprezentująca krakowski startup.

Zasady działania są proste. Najpierw ustalamy, o której godzinie wstaliśmy i ile godzin przespaliśmy. Następnie wpisujemy, kiedy napiliśmy się kawy lub innego napoju z zawartością kofeiny. Podajemy nie tylko godzinę, ale też metodę, jaką przyrządzony został napar, oraz objętość.

Dzięki temu kalkulator jest w stanie określić czujność (czyli miarę refleksu i zdolności do utrzymania koncentracji) lub czas reakcji czy jej szybkość. To my wybieramy, co chcemy sprawdzić.

W trybie zaawansowanym dodatkowo możemy wpisać zawartość kofeiny. To akurat kluczowe. Twórcy przyrządzili miniporadnik i tekst wyjaśniający "jak dużo kofeiny znajdziemy w kubku kawy, herbaty lub napoju energetycznym".

Warto jednak pamiętać, że dużo zależy od metody parzenia - jak zwracają uwagę kawowi eksperci, jeżeli zależy nam na energii, wybierajmy kawy, które "parzą się dłużej, w większej ilości wody" - a także odmiana botaniczna. Espresso w jednej kawiarni może być więc "słabe", a w innej "mocne" - w zależności od tego, co zaserwuje nam barista. Mówienie o "mocy kawy" jest bardzo ogólne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)