Katolicka odpowiedź na "Naszą-Klasę"?
04.08.2009 15:16, aktual.: 04.08.2009 16:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Możliwość umieszczania za pomocą telefonów komórkowych zdjęć i nagrań oraz
tekstowych opisów to najważniejsza tegoroczna nowość internetowej strony e-Pielgrzymka, portalu dla pielgrzymów, idących na Jasną Górę - poinformował we wtorek koordynator portalu Krzysztof Piądłowski
"Teraz każdy pielgrzym może stać się multimedialnym reporterem i +na żywo+ relacjonować przebieg pielgrzymki" - podkreślił Piądłowski. Jak dodał, dla dokonania wpisu wiadomość SMS lub MMS należy wysłać na numer 66. 004 224.
Społecznościowy portal internetowy dla pątników pod adresem e-pielgrzymka.pl działa już trzeci rok. Uruchomiły go wspólnie "Opoka" - internetowy serwis Episkopatu Polski i operator sieci komórkowej Plus. W zeszłym roku portal zanotował ponad 70. tys. odsłon.
Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch wyjaśnił, że portal zawiera podstawowe informacje na temat pielgrzymek; opisane są czas i miejsce punktów zapisywania się pątników, trasy oraz program wędrówki na Jasną Górę. Dodał, że liczba uczestniczących w tym projekcie pielgrzymek wzrasta z każdym rokiem. W 200. roku było ich 22, w ubiegłym - 31, a obecnie 48. "Ambicją twórców serwisu jest, aby w przyszłym roku na Wirtualnej Mapie Pielgrzymek znalazły się pielgrzymki ze wszystkich polskich diecezji" - zaznaczył ks. Kloch.
Dzięki witrynie pielgrzymi mogą poznać się przed wyruszeniem, ale też będą mogli utrzymywać kontakty przez cały rok. W czasie pielgrzymki mogą wysyłać MMS-y, by po zakończeniu wędrówki uzupełniać galerie fotografiami i wrażeniami z trasy. To będzie punkt kontaktowy, tablica ogłoszeń, miejsce dla newsów i multimediów dla pielgrzymów - podkreślają twórcy portalu.
Rzecznik sieci Plus Adam Suchenek powiedział, że firma wspólnie z "Opoką" dokonała dokładnej analizy tego, czego pątnicy potrzebują podczas pielgrzymki. "Stworzyliśmy ten portal w przestrzeni wirtualnej, by doprowadzić do realnych spotkań i kontaktów, by umożliwić po pielgrzymce danie świadectwa o przemianie na lepsze w czasie wędrówki na Jasną Górę" - dodał rzecznik Episkopatu.
Krzysztof Piądłowski przedstawił też inne nowości. "Z portalu będzie można dowiedzieć np. jaki procent drogi przebyła już dana grupa i ile już godzin wędruje. Teraz już każdy pielgrzym będzie mógł wysłać na określony numer MMS-a do galerii wraz z tekstem komentarza" - zaznaczył.
Przewodnik Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej ks. Jacek Siekierski mówił z kolei, że dzięki portalowi w pielgrzymkę będą mogli włączyć się ci, którzy nie mogą na nią iść. W tym roku ponad 2 tys. pątników będzie uczestniczyć w pielgrzymce duchowej, którzy będą się łączyć we wspólnej modlitwie z pielgrzymami podążającymi na Jasną Górę za pomocą Wirtualnej Mapy Pielgrzymek - podkreślił.
Ks. Siekierski poinformował też, że w akademickiej pielgrzymce, która w środę wyruszy z kościoła św. Anny na Jasną Górę, weźmie udział od 4-4,5 tys. pątników.
Naczelny kapelan więziennictwa, ks. Paweł Wojtas poinformował, że w tym roku w pielgrzymce osób niepełnosprawnych na Jasną Górę weźmie udział 5. więźniów, którzy będą pchali wózki osób niepełnosprawnych. "Więźniowie ci pójdą w pielgrzymce w ramach urlopu okolicznościowego, na który wyraża zgodę sędzia penitencjarny" - wyjaśnił ks. Wojtas. Dodał, że więźniowie już od 10 lat pielgrzymują na Jasną Górę i "nigdy nie było żadnych z nimi problemów".
Jak podkreślił ks. Wojtas, więźniowie na pielgrzymkę są przygotowywani przez swoich kapelanów w zakładach karnych, a on w czasie pielgrzymki ich nadzoruje. "Więźniowie wiedzą, że może on ich sprawdzić wraz policjantem nawet w środku nocy czy nie spożywali alkoholu" - powiedział kapelan więziennictwa. Dotychczas - jak zaznaczył ks. Wojtas - nie było z tym żadnych problemów.