Katherine Johnson nie żyje. Ekspertka NASA, która wysłała ludzkość na Księżyc

Katherine Johnson nie żyje. Ekspertka NASA, która wysłała ludzkość na Księżyc

Katherine Johnson nie żyje. Ekspertka NASA, która wysłała ludzkość na Księżyc
Źródło zdjęć: © NASA | NASA
Łukasz Michalik
24.02.2020 17:34, aktualizacja: 24.02.2020 17:55

Katherine Johnson była jedną z kluczowych postaci amerykańskiego programu kosmicznego, a zarazem naukowcem, którego wkład i udział w misjach kosmicznych przez latach pozostawał nieco w cieniu. Czym zasłynęła?

- Dajcie to tej dziewczynie. Jeśli ona potwierdzi, że są dobre, to mogę lecieć – słowa pierwszego amerykańskiego astronauty, Johna Glenna, odnosiły się do obliczeń, związanych z lotem na orbitę. Glenn nie do końca ufał bezdusznym maszynom. Wolał, by obliczenia, od których zależało jego życie, wykonała najlepsza specjalistka NASA.

Przez dziesięciolecia zarówno ona, jak i wiele innych kobiet pracujących w NASA, pozostawały w cieniu. Ich wkład w program kosmiczny i sukcesy, osiągane w NASA dopiero od kilku lat stają się szerzej znane. Przyczynił się do tego m.in. Prezydencki Medal wolności , nadany Katherine przez Baracka Obamę, a także seria ukazujących się w ostatnich latach publikacji, jak m.in. książka "Ukryte działania".

Katherine Johnson żyła 101 lat. Specjalistkę pożegnał administratorn NASA, Jim Bridenstine.

Kim była Katherine Johnson?

Katherine Johnson była utalentowaną matematyczką. Niestety, miała pecha urodzić się w wyjątkowo paskudnych czasach. Nie była biała i była kobietą. To w Stanach Zjednoczonych sprzed 70. lat sprawiało, że wiele ścieżek kariery było dla niej zamkniętych.

Katherine miała jednak wyjątkowy talent matematyczny i wraz z zespołem podobnych do niej, doskonale liczących kobiet, została zaangażowana do amerykańskiego programu kosmicznego. Uczestniczyła w nim początkowo jako personel NACA (National Advisory Commitee for Aeronautics - Narodowy Komitet Doradczy ds. Aeronautyki, poprzednik NASA).

Zasłynęła bezbłędnie i szybko wykonując najbardziej skomplikowane obliczenia, którym John Glenn wierzył bardziej, niż wynikom podawanym przez komputer. W kolejnych latach Katherine Johnson obejmowała istotne stanowiska m.in. przy programie Apollo (seria lotów na Księżyc) czy rozwoju promów kosmicznych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)