Katastrofa samolotu w Iranie. Ukraina oczekuje decyzji w sprawie czarnych skrzynek
Ukraińska Rada Bezpieczeństwa poinformowała, że czeka na odpowiedź Iranu w sprawie przekazania do Kijowa czarnych skrzynek samolotu, który został zestrzelony pod Teheranem. Do stolicy Ukrainy przybyli eksperci z Iranu, Kanady i Francji.
Przedstawiciele irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (CAO) przybyli do Kijowa, aby zapoznać się z możliwościami odczytania zapisów czarnych skrzynek samolotu ukraińskich linii lotniczych, który został zestrzelony pod Teheranem. Oprócz Irańczyków na Ukrainę przybyli również eksperci z Kanady i Francji.
- 22 stycznia eksperci zapoznali się z technicznymi możliwościami odczytania informacji (...) z czarnych skrzynek w Kijowskim Instytucie Naukowo-Badawczym Ekspertyz Sądowych, laboratorium Narodowego Instytutu Lotnictwa i przedsiębiorstwie naukowo-produkcyjnym "Systemy Dyskowe" - poinformowała w specjalnym komunikacie Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
Sekretarz RBNiO Ołeksij Daniłow rozmawiał w czwartek z szefem grupy irańskich specjalistów. Przedstawiciel irańskiej CAO przekazał, że kolejne decyzje w sprawie odczytu czarnych skrzynek zostaną podjęte po konsultacjach z władzami w Teheranie.
W zeszłym tygodniu irańska agencja informacyjna Tasnim przekazała, że czarne skrzynki zestrzelonego samolotu zostaną wysłane na Ukrainę. - Z pomocą ekspertów z Francji, Kanady i Ameryki spróbujemy odczytać dane w Kijowie. Jeżeli te działania zakończą się niepowodzeniem, to czarne skrzynki zostaną wysłane do Francji" - oświadczył Hasan Rezaifar, kierujący wydziałem badającym wypadki w irańskiej CAO, cytowany przez agencję Tasnim.
Wcześniej o to, by czarne skrzynki trafiły do Francji apelował premier Kanady Justin Trudeau. - Iran nie posiada dostatecznej wiedzy i nie dysponuje niezbędną technologią do szybkiego przeanalizowania zawartości rejestratorów. Tylko kilka krajów, jak np. Francja, posiada laboratoria zdolne do tego rodzaju badania - przyznał w Ottawie kanadyjski premier.
Do katastrofy ukraińskiego samolotu doszło 8 stycznia 2020 roku. Na pokładzie znajdowało się 176 osób, w tym 167 pasażerów. Wśród ofiar byli obywatele Iranu, Ukrainy, Kanady, Niemiec, Szwecji oraz Afganistanu. Do tragedii doszło w wyniku zestrzelenia Boeinga przez irańską armię.