Katastrofa pod Kłobuckiem. Rozbił się samolot niczym z Dywizjonu 303. Oto co o nim wiemy
W katastrofie lotniczej, do której doszło pod Kłobuckiem, rozbiła się bardzo nietypowa maszyna - Midget Mustang. Choć była stylizowana na samolot, którym w czasie II wojny latali polscy piloci, była nieco późniejszą konstrukcją w specjalnym malowaniu.
31.05.2019 | aktual.: 31.05.2019 13:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Twórcą Midget Mustanga był pilot "prawdziwych" Mustangów, David Long, który po drugiej wojnie światowej postanowił budować własne samoloty. Zaprojektował maszynę małą, lekką, tanią i prostą w pilotażu, jednak przedwczesna śmierć w katastrofie lotniczej przekreśliła plany seryjnej budowy tego samolotu.
Zamiast tego Midget Mustang był sprzedawany od 1948 roku przez niemal pół wieku w zestawach do samodzielnego montażu. Entuzjaści lotnictwa mogli na własną rękę i w domowych warunkach zmontować samolot. Na jedną taką konstrukcję trzeba poświęcić ok. 1000 godzin i ponad 20 tys. dolarów.
Midget Mustang, czyli "polski Spitfire"
Midget Mustang, zgodnie ze swoją nazwą (angielskie słowo "midget" oznacza karła), był prawdziwą miniaturką. Maszyna mierzyła zaledwie 5 metrów długości i 5,6 metra rozpiętości skrzydeł, a silnik Lycoming O-290 pozwalał się jej rozpędzić do 362 km/h.
Ten konkretny, rozbity pod Kłobuckiem Midget Mustang, był jednak jeszcze bardziej wyjątkowy.
Maszyna zbudowana w 1969 roku i należąca do Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha została bowiem pomalowana w specjalny sposób. Dzięki charakterystycznemu kamuflażowi samolot był stylizowany na brytyjskiego Spitfire’a. A to właśnie na tych samolotach – po przesiadce z mniej zaawansowanych samolotów Hawker Hurricane – latali od 1941 roku polscy piloci z legendarnego Dywizjonu 303.
Katastrofa pod Kłobuckiem w Śląskiem
31 maja w okolicach miejscowości Napoleon w woj. śląskim rozbił się zabytkowy samolot. W katastrofie zginął pilot, 41-letni mężczyzna z Mazowsza. Przyczyny katastrofy ani cel lotu maszyny nie są jeszcze znane.