Katastrofa Hindenburga. Odtworzono ją w kolorze i rozdzielczości 4K
Katastrofa niemieckiego sterowca Hindenburg położyła kres tamtym pasażerskim podróżom. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii możemy obejrzeć ją teraz w kolorze i rozdzielczości 4K.
6 maja 1937 r. - po trzech dniach podróży z Frankfurtu do New Jersey w USA – wypełniony wodorem sterowiec Hindenburg stanął nieoczekiwanie w płomieniach podczas cumowania na lotnisku. Wystarczyło nieco ponad pół minuty, by cała konstrukcja doszczętnie spłonęła. Dla władz III Rzeszy, które z dumą prezentowały Hindenburga jako przykład zaawansowanej myśli technicznej, było to wizerunkowe fiasko.
Dzięki nowoczesnej technologii możemy teraz zobaczyć tamto wydarzenie w kolorze i poprawionej jakości 4K w 60 klatkach na sekundę. Jak podaje serwis IFL Science, youtuber wykorzystał w tym celu sztuczną inteligencję (ściślej: sztuczne sieci neuronowe). Efekty jego pracy możemy podziwiać na poniższym nagraniu:
NEW Hindenburg Disaster in Color
W katastrofie Hindenburga zginęło 35 osób obecnych na pokładzie (13 pasażerów i 22 członków załogi powietrznej) oraz jeden członek obsługi naziemnej. Niektórzy pasażerowie próbowali się ratować, wyskakując ze sterowca. Wybuch przeżyły 62 osoby, w tym kapitan Hindenburga Max Pruss. Aluminiowe resztki konstrukcji przewieziono potem do III Rzeszy, gdzie wykorzystano je przy budowie samolotów Luftwaffe.
Przyczyna katastrofy niemieckiego sterowca do dziś pozostaje właściwie nieznana. W 1969 r. zdjęcie przestawiające płonącego Hindenburga znalazło się na okładce debiutanckiego albumu studyjnego brytyjskiej grupy rockowej Led Zeppelin.