Trwa ładowanie...
d1fnszz

Katastrofa ekologiczna w Dolinie Baryczy. 60 kilometrów rzeki uległo zanieczyszczeniu [Wideo]

To prawdziwa katastrofa ekologiczna - informują lokalne media. Zatruciu uległ co najmniej 60-kilometrowy odcinek rzeki Barycz. Jednym z możliwych powodów zanieczyszczenia może być zrzut ścieków z oczyszczalni w Odolanowie. Burmistrz gminy zaprzecza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katastrofa ekologiczna w Dolinie Baryczy. Służby badają przyczynę
Katastrofa ekologiczna w Dolinie Baryczy. Służby badają przyczynę (YouTube)
d1fnszz

W Dolinie Baryczy doszło do katastrofy ekologicznej. Na razie nie wiadomo, kto odpowiada za zatrucie rzeki. Na miejscu pracuje grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego, a także strażacy, inspektorzy Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska oraz policyjny wydział dochodzeniowo-śledczy.

Ze wstępnych badań wynika, że zanieczyszczenie jest pochodzenia organicznego. Lokalne media spekulują, iż trucizna może pochodzić z pryzm nawozów sztucznych i organicznych mieszczących się pomiędzy korytami rzek Kuroch, Barycz oraz Złotnica lub z chlewni w pobliżu Odolanowa. Wśród hipotez pojawiła się również teoria o zrzucie ścieków z tamtejszej oczyszczalni. Doniesienia zdementował burmistrz gminy.

- Rozmawiałem z dyrektorem oczyszczalni. Od razu zaprzeczył, by ścieki pochodziły z tego obiektu. I ja mu wierzę. Mamy nowoczesną oczyszczalnię. Nie ma możliwości, by zanieczyścić rzekę - zapewnił Marian Janicki.

d1fnszz

O zanieczyszczeniu poinformowali miejscowi wędkarze oraz pracownik Stawów Milickich, którzy dostrzegli czarną, śmierdzącą ciesz unoszącą się na rzece. Zdaniem ekspertów, nie można wykluczyć, że w samej Baryczy i w jeziorach, do których dopływa, padną wszystkie ryby. Według najświeższych informacji, zatruciu uległ co najmniej 60-kilometrowy odcinek rzeki.

Poniżej wideo nagrane przez jednego z okolicznych mieszkańców.

Czytaj także: Eksperci: Niepalący coraz częściej chorują na raka płuc

d1fnszz

Służby apelują, aby nie zbliżać się do nadbrzeża, nie pływać kajakami po wodzie oraz nie łowić ryb. Jak na razie nie wiadomo, jak długo w dolinie Baryczy potrwa stan ekologicznej klęski i ile czasu zajmie odrodzenie się zatrutej populacji tamtejszej fauny.

Jak informują lokalne media, w zlokalizowaniu źródła zanieczyszczenia rzeki pomaga dron. Próbki wody są analizowane w centralnym Laboratorium Badawczym. Sprawa zanieczyszczenia rzeki trafiła do prokuratury.

Barycz to rzeka przepływająca przez Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Jego powierzchnia wynosi ponad 87 tysięcy hektarów. Na terenie Parku znajduje się m.in. europejska Ostoja Ptaków IBA oraz jeden z największych w Europie kompleksów stawów rybnych - Stawy Milickie.

W Parku można spotkać blisko 300 gatunków ptactwa, w tym m.in. kormorana, bociana czarnego czy bataliona.

Zobacz także: Temperatura mokrego termometru, czyli co nas zabije

d1fnszz

Podziel się opinią

Share
d1fnszz
d1fnszz
Więcej tematów