Kanada. Policja prognozuje, gdzie zostaną popełnione przestępstwa. Sporo kontrowersji
Kanadyjska policja korzysta ze specjalnych metod, które pozwalają na wytypowanie miejsc, w których może dojść do potencjalnych przestępstw. Najnowszy raport opublikowany przez Citizen Lab wskazuje, że metody w kilku przypadkach naruszają konstytucję.
06.09.2020 13:07
Policja w Vancouver we współpracy z naukowcami z firmy Latitute Geographics opracowała program umożliwiający wytypowanie sześciu obszarów w mieście, w których w ciągu najbliższych dwóch godzin może dojść do włamań. Wyniki wprowadzonego rozwiązania są zadowalające. Już pół roku po wdrożeniu systemu, liczba włamań w Vancouver spadła o 20 procent.
Z kolei policjanci z Toronto wspólnie z firmą badawczą Environics Analytics z wykorzystaniem narzędzi IBM testują rozwiązania wspierające działania funkcjonariuszów w wytypowanych miejscach.
Z narzędzi prognozujących nie korzystają wyłącznie policjanci. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Citizen Lab, resort sprawiedliwości prowincji Ontario testuje użycie zautomatyzowanej oceny ryzyka w decyzjach przedprocesowych, jak na przykład zwolnienie za kaucją.
Autorzy raportu zauważają, że metody w kilku przypadkach budzą wiele wątpliwości. Na przykład w Calgary, służby używają narzędzi analitycznych amerykańskiej firmy Palantir Technologies, które umożliwiają nie tylko gromadzenie istotnych danych, ale również tych niezwykle wrażliwych, jak np. wyznanie, wygląd czy kontakty poszczególnych osób.
- Użycie technologii algorytmów przez policję może prowadzić do wielu potencjalnych naruszeń konstytucji i praw obywatelskich określonych w Kanadyjskiej Karcie Praw i Wolności - cytuje raport serwis Puls Biznesu, powołując się na PAP. Citizen Lab wyjaśnia, że chodzi m.in. o naruszanie prawa do prywatności.
Autorzy publikacji podkreślają jednak, że dzięki ostrożnemu podejściu kanadyjskich ustawodawców, a także tamtejszych stróżów prawa, stosowanie narzędzi wspierających policję jest o wiele mniej powszechne, niż w USA i Wielkiej Brytanii. W przypadku Kanady częściej używa się algorytmów nadzorujących, na przykład w celu monitorowania tablic rejestracyjnych, niż tych prognozujących przestępstwa.
- W kwestii technologii prognozujących, nie jest za późno na to, by Kanada przyjęła właściwe ramy prawne, mechanizmy nadzoru i pragmatyki służbowej, aby zapewnić, że jeśli tego typu programy zostaną wdrożone, będą stwarzały mniejsze zagrożenie dla praw konstytucyjnych i praw człowieka - piszą autorzy raportu.