Kamera sferyczna nie jest droga. Pomyśl o filmie z wakacji

Kamera sferyczna nie jest droga. Pomyśl o filmie z wakacji

Kamera sferyczna nie jest droga. Pomyśl o filmie z wakacji
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
06.07.2018 15:42

Ludzkie oko ma pole widzenia od 60 do 107 st. w płaszczyźnie poziomej oraz od 70 do 80 st. w pionowej. Tymczasem nowoczesne aparaty i kamery są w stanie zarejestrować znacznie więcej, nawet 360 st.

Poniżej znajdziesz kilka kamer, dzięki którym nic ci nie umknie. Nie musisz kręcić się dookoła, wystarczy że uniesiesz ją nad głowę i zarejestruje wszystko, co jest godne uchwycenia.

Na smartfonie, tablecie i nie tylko

W mediach społecznościowych coraz częściej można natknąć się na zdjęcia i filmiki nagrane sferycznie. Oglądając tego typu treści na komputerze, wystarczy przycisnąć lewy przycisk myszy i przeciągnąć, by kamera obróciła się w żądanym kierunku. Na tabletach i smartfonach jest jeszcze łatwiej. Wystarczy przeciągnąć obraz palcem lub po prostu poruszać urządzeniem.

Dobrym pomysłem będzie również zakup specjalnych gogli, do których możesz przyczepić telefon komórkowy. W ten sposób poczujesz się niczym w centrum wydarzeń. Taki zestaw nie jest drogi, zwłaszcza jeśli wybierzesz zestaw, który połączysz ze smartfonem. Wtedy widok zmienia się w zależności od ruchów głowy. Efekt jest niesamowity.

Uwiecznianie wakacyjnych widoków, imprez w gronie znajomych, a nawet rodzinnych uroczystości wchodzi w nowy wymiar. Nagrywanie filmu 360 st. sprawi, że nikt nie będzie już narzekał na to, że nie ma go w kadrze. Możesz mieć też pewność, że podczas urlopu uchwycisz wszystkie wspaniałe widoki, które zobaczysz po drodze.

Obraz
© Shutterstock.com

Sprzęt w sam raz na wakacje

Kilka połączonych ze sobą kamer nagrywa obraz ze wszystkich stron, a następnie łączy go w taki sposób, że podczas oglądania trudno powiedzieć, gdzie kończy się jedna kamera, a zaczyna druga. W związku z tym nie musisz skupiać się na uwiecznianiu konkretnych obiektów lub podczas wakacyjnej wycieczki przystawać co kilka chwil, by uwiecznić piękne widoki wokoło. Możesz po prostu przyczepić kamerę do specjalnego wysięgnika i maszerować bez obaw, że coś zostanie pominięte.

Oczywiście tego typu kamera nie posiada wizjera, dlatego dobrze sprawdzi się głównie wśród osób, które zajmują się robieniem zdjęć i filmów amatorsko, choć może zainteresować również bardziej zaawansowanych fotografów. To oznacza również, że w celu przejrzenia nagrywanych treści, należy najpierw przesłać je na inne urządzenie, jak choćby smartfon. Zrobisz to bez problemu dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi czy Bluetooth.

Obraz
© Shutterstock.com

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Przy kupowaniu kamery sferycznej trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim należy najpierw sprawdzić, czy obraz nagrywany kamerą nie ma nigdzie martwych punktów. W takim przypadku nie będzie to prawdziwe nagranie 360 st. Najlepiej posiłkować się filmami nagranymi konkretną kamerką, których pełno jest w internecie, wystarczy wpisać model w wyszukiwarkę. Poza tym trzeba również zwrócić uwagę na liczbę klatek na sekundę. Jeśli będzie zbyt mała, oglądanie takich filmów za pośrednictwem okularów VR może przyprawić o ból głowy.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)