Jutro najdłuższy lot pasażerski w historii. Taka podróż wymaga specjalnego przygotowania

Po raz pierwszy w historii, 11 października 2018 roku odbędzie się bezpośredni lot pasażerski z Singapuru do Nowego Jorku. Podczas imponującej 19-godzinnej podróży, samolot ma przebyć aż 16700 km. I nie będzie to takie proste, lot musi spełnić kilka warunków.

Jutro najdłuższy lot pasażerski w historii. Taka podróż wymaga specjalnego przygotowania
Źródło zdjęć: © singapore airlines
Arkadiusz Stando

16700 km w ciągu 19 godzin, a ceny zaczynają się od 4000 dolarów. 161 pasażerów wzniesie się kilkanaście kilometrów nad poziom morza na pokładzie samolotu A350-900 Ultra Long Range. Mieści 67 standardowych i 94 miejsc premium.

Z pewnością wielu z was podróżowało przez 19 czy więcej godzin, mając przesiadki między samolotami czy pociągami. Takie przerwy pozwalają odpocząć organizmowi od męczących efektów środków transportu. W przypadku ciągłej 19-godzinnej podróży nie jest tak lekko. Naukowcy dali jasny sygnał - organizm potrzebuje odpoczynku podczas podróży.

Podróżowanie, a szczególnie loty mogą być ciężkie dla organizmu. Jeśli wydaje wam się, że podróż samolotem jest męcząca, to w ogóle się nie mylicie. To przede wszystkim, ze względu na niską ilość tlenu w kabinie maszyny. Gdy samolot leci, powietrze przepływające przez silniki zostaje zasysane, sprężone, schłodzone i przefiltrowane, a następnie trafia do kabiny.

Jak mówi dla serwisu Vox.com lekarz oraz wieloletni pilot Brent Blue - "przebywanie w samolocie jest jak siedzenie na wysokości 2-3 km n.p.m. przez kilka godzin". Dla osób z problemami serca czy dróg oddechowych (np. astma oskrzelowa) długotrwałe loty mogą być bardzo nieprzyjemne jeśli nie wręcz niebezpieczne.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z dyskomfortem w samolocie jest spożycie alkoholu. I jest to bardzo zły pomysł. Spożywanie alkoholu zakłóca proces metabolizmu, a w efekcie organizm przyjmuje mniej tlenu. Co wydaje nam się wygodniejsze, ale tak naprawdę nam szkodzi.

W związku z zaleceniami naukowców, linie lotnicze z Singapuru postanowiły skorzystać z usług uzdrowiska Canyon Ranch. Firma podjęła się opracowania "strategii" lotu. Ma przewidywać przede wszystkim podział odpowiedniej ilości godzin, ćwiczenia rozciągające, a także specjalnie dobrane posiłki wysoce nawadniające i odżywiające organizm.

Trzeba jednak pamiętać, że to najdłuższy lot pasażerski w historii. Prawdziwymi rekordzistami byli Dick Riedel i Bill Barris, którzy spędzili w lecącej maszynie ponad 6 tygodni! O historii tego wyjątkowego wydarzenia przeczytacie pod tym adresem.

**Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Zobacz też: Cybersejf. Policja zabiera komputer ofierze cyberataku

Źródło: Quartz

Szukasz okazji zakupowych? Sprawdź naszą stronę Groupon kody promocyjne.

wiadomościtechnologialotnictwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (23)