Jony Ive. To on odpowiada za dzisiejsze smartfony i laptopy

Jony Ive. To on odpowiada za dzisiejsze smartfony i laptopy

Jony Ive. To on odpowiada za dzisiejsze smartfony i laptopy
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko
28.06.2019 11:52

Jony Ive – człowiek, który stoi za największym sukcesem sprzedażowym w historii – smartfonem iPhone, po 30 latach odchodzi z Apple. Jego wizja smartfonów i eleganckich laptopów wyznaczyła kierunek w jakim podążyła cała branża

To prawdopodobnie jemu zawdzięczamy dzisiejszy wygląd sprzętu elektronicznego jak ultrabooki czy smartfony. Nie jest tajemnicą, że konkurencja Apple chętnie kopiuje designerskie pomysły firmy z Kaliforni. Chociaż dziś rynek topowych gadżetów jest zdominowany przez smukłe urządzenia wykonane ze szkła i stopów metali, to nie od zawsze Jony Ive pracował z tymi materiałami. Jego pierwsze, kultowe projekty były wykonane z plastiku.

iMac G3

Pierwszy i jedyny kolorowy komputer Apple. iMac G3 trafił do sprzedaży w aż 13 kolorach, gdy rynek był zdominowany brudno-beżowymi obudowami. iMac G3 skrywał wszystkie podzespoły w obudowie monitora, co także było nietypowe dla komputerów z lat 90. Wśród domowych pecetów królowały wtedy klockowate "wieże" stojące pod lub na biurkach.

Obraz
© Getty Images

iPod

Na początku lat 2000 ludzie dzielili się na tych, którzy mieli iPoda i na tych, którzy chcieli mieć iPoda. Rewolucyjny gadżet, który praktycznie doprowadził do śmierci przenośnych odtwarzaczy CD nazywanych w Polsce potocznie "discmanami" i zapoczątkował kategorię produktową mp3-trójek. Wśród tych rynek dzielił się na iPody i całą resztę.

Obraz
© Getty Images

iPhone

Żaden gadżet, niezależnie czy Apple czy jakiejkolwiek innej firmy, nie zmienił świata tak jak zrobił to iPhone. Przełomowy telefon zapoczątkował nowoczesną linię smartfonów, do której wcześniej należały głównie palmtopy i telefony BlackBerry. Od 2007 dziesiątki firm na świecie próbują naśladować Apple.

Obraz
© Getty Images

Każdy ich ruch, nawet jeśli jest niepopularny jak np. usunięcie gniazda słuchawkowego, jest kopiowany przez konkurencję. To właśnie Apple zapoczątkował erę smartfonów z dotykowym ekranem na całej przedniej powierzchni, a później zaprezentował sklep z aplikacjami App Store, który przyczynił się do stałego zwiększania użyteczności smartfonów. Dziś aktywność w internecie już w połowie odbywa się przez smartfony. Wszystko dzięki pierwszemu iPhone'owi. Dziś trudno w to uwierzyć, ale "scrollowanie" palcem wprowadził właśnie iPhone, co spotkało się z ogromnym entuzjazmem.

MacBook Air

Dziś stylistyka laptopa MacBook Air nie jest unikatowa. HP, Acer, Asus, Lenovo – wszystkie te firmy produkują smukłe, wykonane z aluminium lub innych stopów, eleganckie laptopy. W momencie premiery w 2008 roku sprawa wyglądała zdecydowanie inaczej.

Obraz
© Getty Images

Laptopy były duże, ciężkie, kanciaste i plastikowe. Nie były uważane za naturalne narzędzie pracy artystów, studentów, fotografów czy gadżet, który dyskretnie chował się w damskiej torebce. Jeszcze pod koniec lat 2000 laptopy były głównie atrybutem biznesmenów, którzy trzymali je w biznesowych walizkach zapinanych na dwa klipsy. Kolosalną różnicę pokazuje reklama ThinkPada X300 parodiująca MacBooka Air.

Apple Watch

Inteligent zegarki nie są jeszcze tak popularne, jak wydawało się że będą kilka lat temu. Ich funkcjonalność cały czas jest po prostu mała i nie zastępują smartfonów. Pomimo tego Apple Watch jest najlepiej sprzedającym się smartwatchem. Kolejne wersje wprowadzają rewolucyjne funkcje, jak np. możliwość przeprowadzenia EKG. Era smartwatchy i "wearables" (elektroniki ubieralnej) jeszcze nie nastała. Bez Jony'ego Ive nie wiadomo czy to Apple wyznaczy trend w tym jednak rosnącym segmencie.

Obraz
© Getty Images

AirPods

Do czasu zaprezentowania AirPods'ów bezprzewodowe słuchawki douszne były połączone przewodem. Po prezentacji AirPods'ów firmy zaczęły produkować słuchawki "prawdziwie bezprzewodowe" (true wireless). AirPodsy mogą się nie podobać i wzbudzać śmiech, ale to znów Apple wyznaczył drogę.

Obraz
© Komorkomania.pl | Miron Nurski

Apple Park

Stojący w Cupertino w Kalifornii gigantyczny budynek Apple Park jest siedzibą główną firmy. Cyrkularny plan łączy w sobie nowoczesność i naturę. Budynek został zbudowany w zasadzie minimalizowania zapotrzebowania na energię. Dach pokryty jest panelami solarnymi, produkującymi energię ze słońca. Według słów Tima Cooka (szefa Apple) projekt Apple Park pochłaniał Jony'emu Ive większość czasu w ostatnich latach w Apple.

Obraz
© Getty Images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)