Jezioro w tajemniczy sposób zmieniło kolor w ciągu nocy. Eksperci wyjaśniają
Jezioro Lonar w Indiach, powstało ok. 50 tys. temu, po rozbiciu się w tym miejscu meteorytu. W ostatnich dniach wody jeziora z dnia na dzień zmieniły kolor na różowy, co zaskoczyło ekspertów i przyciągnęło miłośników przyrody.
Jezioro Lonar znajduje się ok. 500 km od Bombaju, w Indiach. Powstało w kraterze pozostawionym przez meteoryt, który uderzył w Ziemię ok. 50 tys. lat temu. Jezioro ma ponad 1 km średnicę i znajduje się ok. 137 metrów poniżej krawędzi krateru. W najgłębszym miejscu sięga prawie 2 metrów.
Kilka dni temu w sieci zaczęły krążyć zdjęcia, na których wyraźnie widać, że wody jeziora zmieniły barwę na różową. Eksperci przyznają, że taka zmiana koloru miała już miejsce w przeszłości i jest wynikiem wyjątkowego zasolenia wód Lonaru oraz występujących w nim glonów. Jednak i oni byli zaskoczeni, że do przebarwienia doszło "z dnia na dzień".
- Zasolenie w jeziorze wzrosło, ponieważ poziom wody drastycznie spadł w tym roku. Wody stały się również cieplejsze, co doprowadziło do wyjątkowego rozkwitu glonów - przyznał geolog Gajanan Kharat w filmie opublikowanym przez państwową spółkę Maharashtra Tourism Development Corporation na Twitterze.
Koronawirus dusi Amazonię. Zielone płuca świata nie mają czym oddychać
Glony występujące w wodach jeziora Lonar stają się tym bardziej czerwone, im jest cieplej. A ponieważ w ostatnich dniach padły kolejne rekordy temperatur w Indiach - wody jeziora mogły zmienić barwę na różową tak szybko. Jednak na razie eksperci przyznają, że potrzebują przeprowadzić dokładniejszą analizę.
Próbki wody zostały pobrane z jeziora, dzięki czemu będzie można stwierdzić, co dokładnie spowodowało zwiększony rozkwit glonów w tak krótkim czasie oraz jak zasolenie wpłynęło na kolor wód. Naukowcy podejrzewają, że ograniczenia wywołane pandemią COVID-19 również mogły mieć wpływ na niezwykłe zjawisko.
- Wiele osób siedziało w domu, co wpłynęło na ograniczenie działań człowieka na przyrodę. To również mogło wpłynąć na tempo zmian, jakie zaszły na jeziorze - komentuje Madan Suryavashi, kierownik działu geografii na Uniwersytecie Babasaheb Ambedkar w Maharasztrze. - Jednak dokładne wyniki analizy podamy dopiero za kilka tygodni.