Jest ciemna jak smoła i dwa razy większa od Jowisza. To planeta WASP-12b

Jest ciemna jak smoła i dwa razy większa od Jowisza. To planeta WASP-12b

Jest ciemna jak smoła i dwa razy większa od Jowisza. To planeta WASP-12b
Źródło zdjęć: © ESA/Hubble
Grzegorz Burtan
18.09.2017 11:10, aktualizacja: 18.09.2017 12:59

Różne już obiekty dostrzeżono w kosmosie – gazowe olbrzymy, czarne dziury, czerwone i białe karły. Astronomowie z uniwersytetu McGill w Kanadzie oraz uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii odkryli tymczasem planetę czarną jak smoła.

WASP-12b to odkryty w 2008 roku gazowy olbrzym, znajdujący się 1400 lat świetlnych od naszego układu słonecznego. Promień tej planety jest blisko dwa razy większy od Jowisza, zaś jej rok trwa niewiele dłużej od naszej doby. To efekt tego że krąży blisko swojej gwiazdy. Innymi zaś są jej zdeformowany kształt oraz 2600 stopni Celsjusza na jej oświetlonej powierzchni.

Jednak nie to zdziwiło badaczy najbardziej. Albedo WASP-12b wynosi tylko 0,064. Czym jest albedo? To stosunek odbijanego przez planetę promieniowania do padającego. Dla porównania, albedo Ziemi wynosi okło 0,38, a Księżyca – 0,12. Cytowany przez portal Interia Taylor Bell, współautor pracy, stwierdził, że planeta wydaje się ciemniejsza niż asfalt.

Powodem tak niskiego albedo ma być wspomniana wyżej wysoka temperatura. Przez nią cząsteczki wodoru rozpadają się, co prowadzi do powstania wodoru atomowego. Przez to atmosfera planety jest bardziej podobna do tej, która występują na powierzchni małej gwiazdy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)