Jeff Bezos kontra Microsoft. Amazon powalczy o kontrakt wart 10 mld dolarów

Jeff Bezos kontra Microsoft. Amazon powalczy o kontrakt wart 10 mld dolarów

Jeff Bezos kontra Microsoft. Amazon powalczy o kontrakt wart 10 mld dolarów
Źródło zdjęć: © Ap
11.07.2019 12:11

Jeff Bezos stanął do walki z Microsoftem o niezwykle zyskowny kontrakt. Amazon chce zbudować dla rządu USA tajemniczą technologię o nazwie JEDI. Chodzi o tzw. "wojenną chmurę". To sztuczna inteligencja, która pomoże Amerykanom w trakcie wojny. Projekt jest wart 10 mld dolarów, a sprawą ma się interesować nawet Donald Trump.

Jeff Bezos chce uzyskać kontrakt wart 10 mld dolarów. Jego firma Amazon do tej pory była niemal pewna, że wygra w wojskowym przetargu. Do walki stanął jednak także Microsoft. Przetarg organizuje amerykański Departament Obrony. Chodzi o projekt o nazwie JEDI, czyli Joint Enterprise Defense Infrastructure. Amerykanie chcą wykorzystać zasoby swoich największych firm, by wzmocnić armię swojego kraju.

Amazon i Microsoft. O co walczą dwie firmy?

Nazwa projektu brzmi jakby była zaczerpnięta z Gwiezdnych Wojen, a jego opis jakby był wzięty prosto z thrillera. W kontrakcie, o który walczy Jeff Bezos chodzi o stworzenie tzw. "wojennej chmury". Amazon lub Microsoft mają wykorzystać swoje serwery, by umożliwić armii USA korzystanie w trakcie wojny ze sztucznej inteligencji.

Jeff Bezos od kilku lat interesuje się wojskowymi projektami. Amazon już od 2013 roku współpracuje z amerykańską agencją wywiadowczą CIA. Projekt JEDI ruszył tymczasem w 2017 roku, a do walki stanęło wtedy także Oracle. Szybko jednak odpadło z przetargu, a firma Bezosa była niemal pewna, że zrealizuje plan za 10 mld dolarów. Ostatnio sytuacja się jednak zmieniła.

Negocjacje będą trwały dalej. O zyskowny kontrakt powalczy także Microsoft, który również posiada zaawansowane rozwiązania usług "w chmurze". Jeff Bezos dyskutował już wcześniej w trakcie obrad z Satyą Nadellą i prezydentem USA Donaldem Trumpem. Zwycięzca może być jednak tylko jeden. Amazon stanie też w tej sprawie przed sądem. Oracle, który odpadł w poprzednich etapach pozwał firmę za nieuczciwą walkę o wygranie przetargu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)