Jedziesz za granicę i nie znasz języka? Teraz porozmawiasz z każdym

Jedziesz za granicę i nie znasz języka? Teraz porozmawiasz z każdym

13.11.2009 10:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Japoński producent komputerów NEC zaprezentował okulary, funkcjonujące
także jako ... tłumacz.

Wynalazek nazywa się Tele Scouter. Zintegrowano w nim oprawki do okularów z minikomputerem i monitorem, a całość ma umożliwiać rozmowę ludziom, nie mającym wspólnego języka.

Słowa, wypowiedziane przez któregoś z rozmówców są nagrywane, a następnie przesyłane do serwera, gdzie zostają przeanalizowane i przetłumaczone. Serwer przesyła tłumaczenie, w formie tekstowej, do "Tele Scoutera" rozmówcy, który na monitorze czyta je, oczywiście już w swoim języku. NEC przyznaje, że urządzenie jest na razie w stadium eksperymentalnym, ale twierdzi, że coraz bliższe jest osiągnięcie wielkiego celu - przełamanie barier językowych.

Obraz
© (fot. NEC)

Nie sposób na razie powiedzieć, czy Tele Scouter spotka się z powszechnym zainteresowaniem, zwłaszcza że jego cena ma być na początku bardzo słona - ok. 8. tysiące amerykańskich dolarów. Oczywiście gdyby ruszyła produkcja na dużą skalę, urządzenie stałoby się tańsze.

NEC ma nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zagraniczni turyści w Japonii będą mogli powiedzieć swoim gospodarzom: "Widzę, co do mnie mówisz".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)